UE buduje “inteligentne granice”

Opublikowano: 08.04.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 630

Propozycje dotyczące “inteligentnych granic” przedstawiła Komisja Europejska. Chodzi o sprawne kontrole graniczne, na których łatwiej będzie wychwycić nielegalną migrację. Ceną będzie oczywiście zbieranie większej liczby danych o obywatelach.

Przedwczoraj Komisja Europejska przedstawiła propozycje dotyczące inteligentnych granic UE. W skład tych propozycji wchodzi zmieniony wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie utworzenia systemu wjazdu/wyjazdu w celu przyspieszenia procedur odprawy granicznej (dokument znajdziecie TUTAJ).

Komisja wierzy, że nowe technologie pozwolą na szybkie kontrolowanie podróżnych z jednoczesnym zbieraniem większej ilości informacji niż dotychczas. Proponowany system będzie rejestrował nazwę i rodzaj dokumentu podróży, dane biometryczne oraz datę i miejsce wjazdu i wyjazdu. Ma to ułatwić przekraczanie granic przez osoby podróżujące legalnie, jednocześnie ułatwiając wykrywanie osób nielegalnie przedłużających pobyt oraz identyfikację osób przebywających w strefie Schengen bez dokumentów.

System będzie rejestrował również odmowy wjazdu.

Przechowywane przez system dane biometryczne będą obejmować kombinację czterech odcisków palców i obrazu twarzy. Unijne przepisy na temat ochrony danych mają zapewnić odpowiednią ochronę tych danych oraz ścisły system praw dostępu. Funkcjonować będzie centralna baza danych połączonej z krajowymi punktami dostępu. KE chce zapewnienia interoperacyjności między systemem wjazdu/wyjazdu i wizowym systemem informacyjnym (VIS). Projekt rozporządzenia przewiduje, że organy ścigania państw członkowskich oraz Europol będą miały dostęp do systemu wjazdu/wyjazdu na ściśle określonych warunkach.

Nowy system ma zastąpić ręczne stemplowanie paszportów, które zdaniem KE jest czasochłonne i mało skuteczne przy wykrywaniu osób nielegalnie przedłużających pobyt. Obecny system nie zapobiega też problemom związanym z przypadkami utraty lub niszczenia dokumentów podróży.

“Musimy dziś zająć się istotnymi brakami w naszych systemach informacyjnych i podjąć konkretne działania, które sprawią, że nasze granice będą silniejsze, bardziej inteligentne i bardziej skuteczne w sytuacji, kiedy wciąż wzrasta liczba podróżnych przyjeżdżających do UE” – mówił Dimitris Avramopoulos, komisarz UE ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa.

Pakiet w sprawie inteligentych granic obejmuje także zmieniony wniosek w sprawie rozporządzenia zmieniającego kodeks graniczny Schengen. Chodzi o to by uwzględnić zmiany techniczne wynikające z proponowanego systemu wjazdu/wyjazdu. Zmiany te oznaczają wprowadzenie systemów samoobsługowych i bramek elektronicznych dostępnych dla obywateli krajów trzecich, co umożliwi automatyczne przetwarzanie niektórych etapów procesu kontroli i tworzenie krajowych programów rejestrowania podróżnych przez państwa członkowskie, które chcą takie programy wdrożyć.

Ponadto wydano komunikat w sprawie “silniejszych i inteligentnych systemów informacyjnych dla ochrony granic i bezpieczeństwa”, w którym opisano jak systemy informacyjne miałyby poprawić zarządzanie granicami zewnętrznymi i bezpieczeństwem wewnętrznym w UE. W komunikacie rozważono sposoby usprawnienia istniejących systemów podkreślając istotność interoperacyjności przy jednoczesnym przestrzeganiu gwarancji ochrony danych.

Kiedy o tym wszystkim czytacie, może wam przyjść do głowy jedna rzecz. Będzie więcej kontroli, więcej zbierania danych. Przy takich inicjatywach nie da się uniknąć dyskusji o prywatności i poziomie inwigilacji. Komisja Europejska ma tego świadomość i od razu ogłosiła uruchomienie dyskusji na ten temat.

Już teraz wiadomo, że Komisja będzie pytać o zdanie krajowe organy ochrony danych. Do ożywionej dyskusji zapewne przyłączą się organizacje społeczne. Trzeba mieć na uwadze, że jednocześnie toczą się dyskusję o innych rozwiązaniach takich jak PNR, czyli baza informacji o pasażerach linii lotniczych. Wyzwaniem będą nie tylko odpowiednie gwarancje poszanowania praw. Trzeba będzie zapewnić taką współpracę między różnymi systemami, która przyniesie realną poprawę bezpieczeństwa, a nie tylko wrażenie poprawy bezpieczeństwa.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.