Uczniowie wynaleźli rękawicę tłumaczącą język migowy

Opublikowano: 29.05.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1149

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej zdobyli za Sensorycznego Tłumacza Języka Migowego (STJM) pierwsze miejsce w XV edycji ogólnopolskiego konkursu Młody Innowator. STJM to rękawica tłumacząca język migowy. Urządzenie może znaleźć zastosowanie zarówno w interwencjach służb ratowniczych, jak i podczas nauki języka migowego.

W pracach nad STJM wzięli udział Konrad Olifier, Ewa Karp, Paweł Buczyński, Jakub Kokoszkiewicz i Michał Łukaszuk. Czujniki umieszczone w rękawicy zbierają dane dotyczące położenia poszczególnych palców i całej dłoni. Rozpoznane litery alfabetu migowego są przesyłane do telefonu i wyświetlane dzięki napisanej przez licealistów aplikacji.

Jak podkreślono w komunikacie Politechniki Białostockiej, prace na rękawicą rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku na zajęciach z robotyki prowadzonych przez Grzegorza Nowika, nauczyciela fizyki, robotyki i autorskiego przedmiotu „Internet rzeczy”.

„W uczniowskim wynalazku stabilnie działa komunikacja polegająca na miganiu wyrazów po jednej literce. W planach jest zbudowanie drugiej rękawicy, tak aby przy użyciu dwóch rąk można było migać pełne wyrazy. Cały zespół to uczniowie drugiej klasy, więc mamy na to sporo czasu, ale jak ich znam, to pewnie zaraz po wakacjach projekt będzie skończony” – podkreśla mentor zespołu.

Rękawica zdobyła już parę nagród. Jak wspominaliśmy na początku, 18 maja uczniowie ALOPB zostali laureatami pierwszego miejsca ogólnopolskiego konkursu Młody Innowator. Nagrody i dyplomy wręczono na uroczystej gali w Domu Technika NOT w Warszawie. Przedtem STJM zajął 1. miejsce w kategorii freestyle w Międzynarodowym Turnieju Robotów „Robotic Tournament”. Uczniów wyróżniono także I Nagrodą Publiczności. Ze swoją rękawicą tłumaczącą język migowy młodzi wynalazcy zostali ponadto laureatami konkursu El-Robo-Mech, a także awansowali do finałów Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości oraz konkursu Explory (tu na wyniki trzeba jeszcze poczekać).

Nauka w ramach struktur Politechniki Białostockiej zapewnia licealistom łatwiejszy dostęp do finansowania, a jak mówi Nowik, trzeba pamiętać, że „zarówno części, narzędzia, jak i wyjazdy na konkursy oraz zawody kosztują”.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: OB.edu.pl, Not.org.pl
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Quasar 29.05.2022 22:09

    czy użyta w tym artykule grafika została celowo (666), pokazując podległość masonerii i NWO …?

    Taaak… “autorskiego przedmiotu „Internet rzeczy” “

  2. Admin WM 30.05.2022 07:33

    Faktycznie, palce w miniaturce układają się w 6666 i 9999. Nie zauważyłem. W wolnej chwili ją podmienię, skoro budzi takie kontrowersje.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.