Uczniowie w Warszawie pojadą bez opłat

Od września warszawscy uczniowie mają jeździć komunikacją miejską za darmo. Ulga obejmie 150 tysięcy dzieci.

Jak pisze portal tranport-publiczny.pl, warszawscy urzędnicy planują przegłosować zmiany na marcowym posiedzeniu rady miasta. Darmowa komunikacja dla dzieci miałaby ruszyć od 1 września. Miasto ma to kosztować 13 mln zł rocznie.

Darmowa komunikacja obowiązywałaby uczniów szkół podstawowych i gimnazjów (jeśli gimnazja zostaną zlikwidowane, nie będzie to wielkim kłopotem dla ZTM, deklarują urzędnicy), również tych, którzy mieszkają w granicach II strefy biletowej, a uczą się w Warszawie, a także tych, którzy mieszkają w granicach Warszawy, a uczą się w szkołach w II strefie biletowej (5 proc.). W sumie nowa możliwość objęłaby ponad 150 tys. uczniów (107 tys. z podstawówek i 44 tys. gimnazjalistów).

Głównym celem zmiany jest zmniejszenie liczby samochodów na ulicach i przyzwyczajanie warszawiaków od najmłodszych lat, do korzystania z komunikacji miejskiej. – Mamy ją w Warszawie na takim poziomie, że można zachęcać rodziców, by zamienili auto na tramwaj, autobus lub SKM–kę – mówiła we wtorek prezydent Gronkiewicz Waltz.

Miasto jesienią przeprowadziło badania wśród rodziców uczniów sprawdzając, czy taka oferta w ogóle wzbudziłaby zainteresowanie. – Spośród wszystkich uczniów, aż 41 proc jest przywożone na lekcje samochodem, a tylko 30 proc. przyjeżdża komunikacją miejską – mówi szef ZTM Wiesław Witek. – Spośród kierowców aż 80 proc. zadeklarowało, że przestanie dowozić dzieci samochodem po wprowadzeniu darmowej komunikacji dla nich – dodaje. Według wyliczeń ratusza, to potencjalnie ok. 30 tys. nowych, regularnych pasażerów.

Nowa usługa nie będzie wymagała od rodziców żadnego chodzenia po urzędach. Kwestię spersonalizowanych kart, które otrzymają uczniowie, zostaną załatwione między szkołami a ZTM–em.

Źródło: NowyObywatel.pl