Uciekająca atmosfera z Marsa

Opublikowano: 12.04.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 504

Uciekająca atmosfera, stały wzrost temperatury, mniej niż dotąd „trąb powietrznych”. Płyną kolejne doniesienia na temat tego, co udało się odkryć Curiosity. Przypomnijmy – przez cały kwiecień NASA nie będzie miała kontaktu z łazikiem marsjańskim.

We wtorek w Wiedniu, na zebraniu Europejskiej Unii Nauk Geofizycznych (European Geosciences Union), NASA zdradziła kilka nowych szczegółów na temat tego, co w ostatnim czasie odkryto dzięki pracy łazika marsjańskiego Curiosity.

Po pierwsze okazało się, że choć Mars stracił gigantyczną część swojej oryginalnej atmosfery (prawdopodobnie na skutek ucieczki gazu z jej górnych warstw), to jej „resztki” nadal są bardzo aktywne. Wykazały to bardzo szczegółowo przebadane izotopy argonu znajdujące się w próbce marsjańskiej atmosfery.

Po drugie Curiosity, za pomocą instrumentu REMS (Rover Environmental Monitoring Station, pol. Stacja Monitorowania Środowiska), badał kilka zmiennych aktualnej marsjańskiej atmosfery. Dzięki temu wyszło na jaw, że dzienna temperatura podwyższała się sukcesywnie od momentu, kiedy to osiem miesięcy temu rozpoczęto pomiary. I to niezależnie od miejsca, w którym znajdował się łazik. Z kolei wilgotność różniła się znacząco we wszystkich miejscach, do których dotarł Curiosity – podaje NASA.

Podano także, że przez pierwszych 100 dni misji REMS natykał się na ślady „trąb powietrznych” w kraterze Gale. Odnaleziono ich jednak niewiele w stosunku do tego, co odnajdywano przy okazji poprzednich misji.

ChemCam, urządzenie za pomocą którego bada się skład chemiczny m.in. pyłu pochodzącego z marsjańskich skał, pokazało także, że Czerwona Planeta zawdzięcza swoją barwę tlenkowi żelaza. Ponadto w kurzu odkryto ślady wodoru, który mógł być pozostałością cząsteczek wody.

Do końca kwietnia Curiosity będzie wykonywać zadania, jakie powierzono mu jeszcze w marcu. NASA nie będzie póki co wysyłać do łazika żadnych nowych komend, bo Mars – patrząc z perspektywy Ziemi – znajduje się bezpośrednio za Słońcem. To bardzo źle wpływa na łączność.

Kiedy warunki się poprawią, Curiosity zacznie prace nad swoim drugim odwiertem. Jeszcze nie wiadomo, która skała okaże się jego celem.

Źródło: Losy Ziemi


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. blackeyed 12.04.2013 12:40

    “stały wzrost temperatury”? czy Marsjanie nie wiedzą, że to przez nadmiar CO2? co na to Al Gore?

  2. dona 12.04.2013 12:52

    Koniecznie trzeba tam wysłać Ala Gora razem z całym finansowanym panelem naukowców, żeby wyjaśnili wszystko biednym Marsjanom. Może być na koszt podatnika USA, byleby w jedną stronę 🙂

  3. FINIX 12.04.2013 13:08

    Najlepiej wojsko USA w imię pokoju już oni wiedzą jak go zaprowadzić.

  4. tursi 12.04.2013 13:56

    “Z kolei wilgotność różniła się znacząco we wszystkich miejscach, do których dotarł Curiosity – podaje NASA.” Oraz kolejny cytat:”Ponadto w kurzu odkryto ślady wodoru, który mógł być pozostałością cząsteczek wody.”
    Czy wilgotnosc to nie jest procentowa zawartosc czasteczek wody w atmosferze badz glebie??? Skoro nasa mierzy wilgotnosc to po co szuka pozostalosci czasteczek wody skoro juz je znalezli??? Chyba ze termin wilgotnosc oznacza cos innego niz mysle, czy ktos moze mi to wyjasnic i wyprowadzic mnie z bledu???

  5. Prometeo 12.04.2013 19:22

    Wilgotność może wynikać ze skroplin gazów nie związanych z wodą ale ciekawe jest że ta planeta jest nadziana tlenkiem żelaza bo to by chyba oznaczało że możemy prowadzić tam eksploatacje żelaza i produkcje tlenu z gleby jeśli wodór występuje w wystarczających ilościach i udało by się pozyskać azot to możemy zkolonizować tą planetę chyba że się mylę ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.