Uchodźcy z Donbasu wyszli na wiec w Kijowie

Ukraińskie media informują o wycieku tajnych dokumentów ze Sztabu Generalnego rosyjskiej armii. Dokumenty potwierdzają zaangażowanie wojsk rosyjskich na Ukrainie oraz ujawniają kulisy rosyjskiej taktyki i dane na temat liczebności oraz wyposażenia żołnierzy. Jak informuje portal kresy24.pl, tajne dokumenty rosyjskiej armii, które wyciekły do mediów pozwalają jednoznacznie wyjaśnić kulisy początkowych starć na terenie Ukrainy. Rosyjskie wojska skierowane do inwazji na wschodnie regiony Ukrainy początkowo przytłoczyły siły ukraińskie liczebnością. Nie bez znaczenia pozostawała również kwestia wyposażenia, którym dysponowali Rosjanie. Analiza dokumentów wskazuje, że takie właśnie były przyczyny przewagi, którą dzięki zaskoczeniu uzyskały wojska rosyjskie. Okazuje się jednak, że plan błyskawicznego przecięcia kontroli nad wschodnimi regionami i odcięcia ich od zaopatrzenia i posiłków z Ukrainy nie powiódł się tak, jak początkowo zakładano, a siły rosyjskie w przedłużającym się konflikcie zaczęły ponosić dotkliwe straty, które za wszelką cenę tuszowano. Według ukraińskiej Espreso TV tajne dokumenty Sztabu Generalnego wojsk Federacji Rosyjskiej są niezbitym dowodem na śmierć wielu rosyjskich żołnierzy zaangażowanych w starcia na terenie Ukrainy.

Władze proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej odrzucają oskarżenia Federalnej Służby Wywiadowczej Niemiec o udziale powstańców w katastrofie malezyjskiego Boeinga. Wicepremier DRL Andriej Purgin odrzucił możliwość użycia przez powstańców systemu kierowanych rakiet ziemia–powietrze „Buk”, z którego, według Niemiec, wystrzelono rakietę do samolotu. Niemiecki wywiad przedstawił w parlamencie raport w sprawie katastrofy Boeinga. Według przytoczonych danych, separatyści wystrzelili rakietę z mobilnego systemu „Buk”, który odebrali ukraińskim żołnierzom.

Szef Federalnej Służby Wywiadowczej Niemiec (BND) Gerhard Schindler oświadczył, że Kijów sfabrykował niektóre informacje o wynikach śledztwa w sprawie katastrofy malezyjskiego Boeinga w obwodzie donieckim, do której doszło latem tego roku – podano w raporcie Schindler opublikowanym w niemieckiej gazecie „Spiegel”. „BND doszło do jednoznacznych wniosków: ukraińskie zdjęcia zostały sfabrykowane” – poinformował Schindler. „Można do tego dojść analizując szczegóły”. „Spiegel” nie podaje, o jakich konkretnie zdjęciach lub informacjach jest mowa.

W Kijowie uchodźcy z Donbasu wyszli na wiec przed budynek ukraińskiego rządu, domagając się zapewnienia im dachu nad głową, żywności, odzieży, a także pomocy w znalezieniu pracy. Uchodźcy przede wszystkim skarżą się, że urzędy pracy wcale nie reagują na to, iż znaleźli się oni w trudnej sytuacji i że stracili mieszkania, pracę. Osoby powyżej 45 roku życia od razu są uprzedzane, że oferty pracy są przekazywane ze względu na wiek. Do pracy w zakładach potrzebne jest doświadczenie. Rząd ochraniają funkcjonariusze milicji – około 30 osób w standardowym umundurowaniu.

Powstańcy proklamowanej w trybie jednostronnym Ługańskie Republiki Ludowej twierdzą, że udało się im wziąć w okrążenie około 200 ukraińskich żołnierzy niedaleko miejscowości Bachmutka. „W pobliżu Bachmutki w rejonie nowoajdarskim (ŁRL) Armia Noworosji otoczyła około 200 żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy, z których połowa już nie żyje lub jest ranna. W taki sposób Donbas kontynuuje operację mającą na celu okrążenie miasta Szczastia i wyjście ku północnej granicy obwodu ługańskiego”, – podano w komunikacie ŁRL.

Ukraińskie władze faktycznie uznały niepodległość proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej – powiedział premier DRL Aleksander Zacharczenko, komentując wejście w życie ustawy o szczególnym statusie Donbasu. Zgodnie z jego słowami Kijów uznał, że nie kontroluje terytorium obwodu donieckiego. Ustawa o specjalnym statusie Donbasu weszła w życie dzisiaj po tym, jak jej tekst został opublikowany w oficjalnym dzienniku urzędowym „Głos Ukrainy”.

Separatyści z Donieckiej Republiki Ludowej przejmują pod hasłem nacjonalizacji lokalny przemysł. Na pierwszy ogień poszła wytwórnia wódek i likierów oraz dwa inne przedsiębiorstwa, należące do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa. Premier DRL Aleksander Zacharczenko zapewnił także, że władze wprowadzą regulację cen na podstawowe produkty żywnościowe, a także zakażą bankom ściągania rat kredytów hipotecznych od klientów. Już wcześniej Zacharczenko zapowiadał, że nowa władza będzie zapewniała mieszkańcom darmowy węgiel w okresie zimowym.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandr Turczynow podczas poniedziałkowej sesji parlamentu zainicjuje rozpatrzenie wniosku w sprawie zakazu emisji rosyjskich seriali telewizyjnych, – poinformowało biuro prasowe parlamentu. Zdaniem Turczynowa niedopuszczalne jest transmitowanie w ukraińskiej telewizji produktów medialnych m.in. seriali, w których „gloryfikowani są wrogowie naszego państwa, którzy rozpoczęli i popierają wojnę na Ukrainie”.

Autorzy: rz (akapit 1), red. GR (2-6, 8), jkl (7)
Źródła: Niezależna.pl, Głos Rosji, Lewica.pl
Kompilacja 8 wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów”