Uchodźcy potrzebują pomocy psychiatrycznej

Opublikowano: 31.08.2015 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 607

Przybywającym do Finlandii uchodźcom trudniej jest otrzymać pomoc psychiatryczną. To dość poważny problem: co najmniej 1/3 przybyłych przeżyła tortury. Ponadto, w ośrodkach dla uchodźców obserwuje się znaczny niedostatek personelu medycznego.

Według szacunków, Finlandia przyjmie w tym roku 15 tysięcy uchodźców, informuje fińskie MSW. Jednak sytuacja związana z okazaniem pomocy medycznej przybyłym do Finlandii jest dość problematyczna: ośrodki dla uchodźców z trudem dają sobie radę z tą ilością uchodźców, jaka już znajduje się w tym państwie.

Mniej więcej tydzień temu Mohanad przyjechał do Finlandii z Iraku nie tylko z fizyczną, ale i psychiczną traumą: przeżył tortury i rozłąkę z rodziną. „Bojownicy Państwa Islamskiego trzymali mnie w zamkniętym pomieszczeniu przez cztery albo pięć miesięcy – powiedział fińskiej agencji informacyjnej Yle. Próbowali torturami zmusić mnie do oddania im pieniędzy i zdradzenia, gdzie przebywa mój brat. Pocięli mi rękę, a kiedy zaczynałem zasypiać, wylewali mi wiadro wody na głowę”.

Każdego dnia około 20 uchodźców takich jak Mohanad przyjeżdża do ośrodka Kaarlenkatu w Helsinkach. Według ocen władz, 1/3 przybyłych była poddana torturom. Zupełnie nielicznym udaje się otrzymać niezbędną pomoc psychologiczną, dzieje się tak m.in. z powodu braku personelu medycznego. „W chwili obecnej możemy zajmować się tylko najcięższymi przypadkami. Na szczęście, otrzymaliśmy zgodę na zatrudnienie większej ilości pracowników” – mówi kierowniczka ośrodka Leena Markkanen. Niemniej jednak, znaleźć wykwalifikowany personel jest bardzo trudno. Ośrodek może zaproponować tylko krótkoterminowe umowy, a wiele osób woli kontynuować poszukiwanie pracy na stałe.

Otrzymać pomoc jest coraz trudniej jeszcze z tego powodu, że rozpatrzenie wniosków o azyl i rejestracja uchodźców w gminach przedłuża się z powodu zwiększającej się liczby starających się o azyl.

Annele Lindeqvist, która pracuje w psychoterapeutycznym ośrodku dla torturowanych w Helsinkach mówi, że w ciągu ostatniego czasu liczba pacjentów znacznie wzrosła. „Jeśli teraz ktoś zechce zapisać się na wizytę, to uda mu się trafić do lekarza tylko w przyszłym roku. W tej chwili w kolejce jest już 25 osób, dwa razy więcej niż zwykle” – opowiada Lindeqvist.

Zapewnienie pomocy takim osobom jak Mohanad jest bardzo ważne, podkreśla Markkanen. Będąc w dobrym stanie psychicznym i fizycznym, po otrzymaniu azylu, uchodźcy mogą zacząć uczyć się języka, rozpocząć studia lub poszukiwanie pracy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.