Ubóstwo spada, ale nierównomiernie

Opublikowano: 12.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 55

W ostatnich latach wyraźnie widać spadający odsetek ubóstwa w naszym kraju. Ma to związek zarówno ze świadczeniami rodzinnymi, jak i lepszą niż wcześniej sytuacją na rynku pracy. Nie we wszystkich miejscach jest jednak równie dobrze. Dużo gorzej niż w mieście wygląda sytuacja na wsi, z kolei w województwach małopolskim oraz świętokrzyskim jest praktycznie tak samo jak pięć lat temu.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił swój najnowszy pomiar odnoszący się do skali ubóstwa na terenie Polski w ubiegłym roku. Wynika z niego, że obecnie w całym kraju poniżej minimum egzystencji żyje ponad 4,2 proc. Polaków. Tu nieco lepiej niż w roku 2018, kiedy odsetek ten zwiększył się tylko raz podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas w skrajnej biedzie żyło 5,4 proc. wszystkich Polaków.

Wciąż wysokie jest natomiast ubóstwo ustawowe, czyli dotyczące osób mogących według prawa pobierać świadczenia socjalne. Ta grupa Polaków stanowi blisko 9 proc. społeczeństwa, natomiast dwa lata temu odsetek ten wynosił 10,9 proc. Niewielki spadek widoczny jest też wśród osób należących do grupy żyjącej w ubóstwie relatywnym, a więc mających do dyspozycji połowę kwoty wydawanej miesięcznie przez gospodarstwa domowe. Tutaj odsetek wyniósł 13 proc. zamiast wcześniejszych 14,2 proc.

Spadek ten nie wszędzie jest jednak odczuwalny. Szczególnie w tyle pozostają mieszkańcy województw małopolskiego i podlaskiego. W obu z nich od czasu dojścia PiS-u do władzy w 2015 roku zmniejszyło się ono o zaledwie jeden pkt. proc. i wynosi odpowiednio 7,5 oraz 7 proc. Dodatkowo widoczny jest rozdźwięk pomiędzy miastem a wsią. Na terenach wiejskich poniżej minimum egzystencji żyje o 6 pkt. proc. osób więcej niż w większych ośrodkach.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o