Ubóstwo spada, ale nierównomiernie

Opublikowano: 12.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1111

W ostatnich latach wyraźnie widać spadający odsetek ubóstwa w naszym kraju. Ma to związek zarówno ze świadczeniami rodzinnymi, jak i lepszą niż wcześniej sytuacją na rynku pracy. Nie we wszystkich miejscach jest jednak równie dobrze. Dużo gorzej niż w mieście wygląda sytuacja na wsi, z kolei w województwach małopolskim oraz świętokrzyskim jest praktycznie tak samo jak pięć lat temu.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił swój najnowszy pomiar odnoszący się do skali ubóstwa na terenie Polski w ubiegłym roku. Wynika z niego, że obecnie w całym kraju poniżej minimum egzystencji żyje ponad 4,2 proc. Polaków. Tu nieco lepiej niż w roku 2018, kiedy odsetek ten zwiększył się tylko raz podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas w skrajnej biedzie żyło 5,4 proc. wszystkich Polaków.

Wciąż wysokie jest natomiast ubóstwo ustawowe, czyli dotyczące osób mogących według prawa pobierać świadczenia socjalne. Ta grupa Polaków stanowi blisko 9 proc. społeczeństwa, natomiast dwa lata temu odsetek ten wynosił 10,9 proc. Niewielki spadek widoczny jest też wśród osób należących do grupy żyjącej w ubóstwie relatywnym, a więc mających do dyspozycji połowę kwoty wydawanej miesięcznie przez gospodarstwa domowe. Tutaj odsetek wyniósł 13 proc. zamiast wcześniejszych 14,2 proc.

Spadek ten nie wszędzie jest jednak odczuwalny. Szczególnie w tyle pozostają mieszkańcy województw małopolskiego i podlaskiego. W obu z nich od czasu dojścia PiS-u do władzy w 2015 roku zmniejszyło się ono o zaledwie jeden pkt. proc. i wynosi odpowiednio 7,5 oraz 7 proc. Dodatkowo widoczny jest rozdźwięk pomiędzy miastem a wsią. Na terenach wiejskich poniżej minimum egzystencji żyje o 6 pkt. proc. osób więcej niż w większych ośrodkach.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.