Uber kontra prawo pracy

Opublikowano: 31.10.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 602

Londyński sąd uznał kierowców sieci Uber za pracowników, nie samozatrudnionych, co oznacza, że przysługuje im płaca minimalna i urlop. Wyrok dotyczy zaledwie dwóch skarżących, jednak może zmienić sytuację wszystkich taksówkarzy.

Jak pisze portal wyborcza.pl, firma Uber, twórca aplikacji na telefony komórkowe, pozwalającej zamawiać przejazdy po mieście za ich pomocą, nie podpisuje ze swoimi kierowcami umów o pracę. Zarówno w Polsce, jak i Wielkie Brytanii, nie traktuje ich jak swoich pracowników, lecz jak samozatrudnionych współpracowników. Dwóch brytyjskich kierowców uznało jednak, że wykonują obowiązki etatowych pracowników – i poszło do sądu, by upomnieć się o swoje prawa pracownicze, m.in. płacę minimalną, która wynosi w tym kraju 7,20 funta na godzinę, podczas gdy kierowcy Ubera (po odliczeniu wydatków) zarabiali tylko 5 funtów.

Sąd pracy przyznał obu kierowcom rację. Związek zawodowy GMB określił wyrok mianem „wielkiego zwycięstwa” dla ok. 30 tys. kierowców w Anglii i Walii. Uber jest uznawany za kontrowersyjną firmę, która konkuruje cenami, stosuje dumping i dzięki temu znajduje się na uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych przedsiębiorstw taksówkowych.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. nemoein 31.10.2016 20:28

    Niech się sądzą jeszcze więcej, to albo stracą pracę, albo podniosą ceną do i w rezultacie zrównają się z taksówkami…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.