Tysiące pacjentów dostało wadliwą szczepionkę

Opublikowano: 24.06.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1432

Setki pacjentów dostały wadliwą szczepionkę. Lekarze wiedzieli, że wstrzykują niepełnowartościowy produkt. Preparaty przeznaczone do utylizacji były podawane nawet noworodkom. Jest, co najmniej kilkaset takich przypadków. „Jestem w szoku. Okrutny brak wyobraźni tych, którzy tak robili” – przyznaje Paweł Trzciński, rzecznik głównego inspektora farmaceutycznego. Drodzy Czytelnicy, większość szczepionek wymaga przechowywania w określonej temperaturze. Dlatego też leżą w lodówkach.

Inspektorzy farmaceutyczni postanowili w ostatnich miesiącach sprawdzić, czy sprzęt chłodniczy w aptekach i przychodniach działa. A także czy na wyposażeniu są agregaty na wypadek odłączenia prądu. Efekt? Koszmarny. Nie dość, że wykazano, iż tysiące szczepionek nadaje się do utylizacji, to są dowody na to, że lekarze szczepili, wiedząc już, że specyfik należy zniszczyć. To narażenie dzieci na poważne choroby.

Dorota Konaszczuk, szefowa sanepidu w Gorzowie Wielkopolskim, mówi, że na jej terenie w aż 10 placówkach wykorzystano szczepionki, które powinny być zutylizowane. „Okropnie nas to niepokoi. Problem, bowiem dotyczy wielu, jeśli nie wszystkich województw”. Przyznaje Paweł Trzciński. W najlepszym razie wadliwe szczepionki podano 300 osobom (to już pewne). W najgorszym – tysiącom. Część przychodni, gdy inspektorzy wszczynają postępowania w sprawie szczepionek, zamiast je wycofać z użycia zaczyna grozić urzędnikom.

„Było wiele telefonów, że będą ode mnie żądać odszkodowań, jeśli wydam nakaz utylizacji” – mówi Adam Chojnacki, lubuski wojewódzki inspektor farmaceutyczny. Wydał on w ostatnich tygodniach 80 takich decyzji. Planuje kolejnych 100. W najbliższych dniach o sprawie zostanie poinformowana prokuratura. Zdaniem urzędników doszło do narażenia najmłodszych pacjentów na utratę zdrowia i życia. Źle przechowywana szczepionka nie działa, choć rodzice myślą, że zaszczepili dziecko.

Lekarze stosują na dzieciach szczepionki przeznaczone do utylizacji, a niektórzy urzędnicy wiedzą o tym od dawna. Nic nie mówią, bo nie chcą wspierać ruchów antyszczepionkowych. Euvax B, Engerix B, Bexsero, Clodivac, Boostrix, Typhim VI, Verorab. Przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, meningokokom, pneumokokom, tężcowi, gruźlicy, wściekliźnie, ospie wietrznej. To tylko niektóre przykłady szczepionek podanych ludziom (również noworodkom), choć należało je niezwłocznie zniszczyć.

Z naszych informacji uzyskanych z kilku niezależnych źródeł wyłania się przerażający obraz: część lekarzy, nawet po dowiedzeniu się, że mają wadliwy produkt, szczepiła. Wiele przychodni w różnych częściach naszego kraju nie zgłasza, że ma szczepionki do utylizacji. A gdy inspektorzy farmaceutyczni i sanepid przeprowadzają kontrole, przychodnie polemizują z ich ustaleniami. I, co szokujące, dalej szczepią pacjentów.

To, że preparaty przeznaczone do utylizacji są podawane pacjentom, jest w środowisku tajemnicą poliszynela od lat, to jawna zmowa milczenia. „Dziwi mnie, że chodzi także o te stosowane u dzieci. Myślałem, że aplikowano je tylko dorosłym, na przykład na grypę” – mówi DGP jeden z inspektorów farmaceutycznych. Z przypadkami wykorzystywania źle przechowywanych szczepionek spotkała się większość jego kolegów.

Stwierdzone w ostatnich tygodniach nieprawidłowości, o których mówią nasi rozmówcy, dotyczą kilkunastu szczepionek podanych kilkuset osobom. Z ustaleń lubuskiego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego Adama Chojnackiego wynika, że produkty były trzymane nawet w temperaturze 20 stopni. I to przez prawie 24 godziny. Lekarze, nawet, gdy dowiedzieli się o konieczności utylizacji, podawali je dzieciom.

Sprawą osób, które w ostatnich miesiącach szczepiły wadliwymi szczepionkami, zajmie się prokuratura – zawiadomienie w tej sprawie zamierza złożyć lubuski sanepid. Żeby przerwać proceder, trzeba zreformować system. Inspektorzy farmaceutyczni teraz często mają związane ręce. Wydają decyzję o utylizacji, ale już nie mają żadnych narzędzi, by ją wyegzekwować. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy podana jego dziecku szczepionka była właściwa, powinien iść do lekarza. Informacji powinni udzielać też wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni.

Źródło: Globalne-Archiwum.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. agama 24.06.2020 12:45

    patologia

  2. majkel 24.06.2020 12:47

    A minister zdrowia Szumowski? co on na to?

  3. 8artosh 24.06.2020 13:50

    Ta

  4. AstroCris 24.06.2020 14:33

    “Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy podana jego dziecku szczepionka była właściwa, powinien iść do lekarza.” Pewnie do tego co Cię zaszczepił a miał zutylizować.
    Sanepid po kontroli w przypadku negatywnego wyniku powinien na wejściu do Apteki naklejać wielki szyld że ta apteka nie przeszła kontroli albo czasowo zawieszać licencje puki nie zutylizuje w autoryzowanym zakładzie.
    To milicja potrafi zabrać dowód rejestracyjny za zbitą lampe a tego nie mogą ogarnąć????

  5. shkshk 24.06.2020 14:41

    Szczepionki nadające się do utylizacji są właśnie utylizowane w krajach trzeciej kategorii takich jak kraje europy wschodniej i ewentualnie kraje afryki.

  6. agama 24.06.2020 14:52

    gdzie teraz ci fanatyczni szczepionkowcy, którzy najchętniej szczepiliby wszystko i wszystkich na wszystko bez uwzględniania możliwych skutków ubocznych

  7. polantek 24.06.2020 21:54

    W teorii to my jestesmy dobrzy tylko rzeczywistość skrzeczy wciąż, dlatego tak łatwo panosza się rózni przybysze.

  8. Jolanta Góralska 25.06.2020 12:03

    Sprytne. Inspektorzy farmaceutyczni na usługach firm farmaceutycznych szukają kozła ofiarnego, a przy okazji zobowiążą aptekarzy do zakupu sprzętu przez nich polecanego pod rygorem zamknięcia apteki na przykład.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.