Tysiące osób w Chile protestowało przeciwko GMO

Opublikowano: 20.08.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Do masowych protestów przeciwko GMO doszło w co najmniej dziewięciu miastach tego kraju. Tysiące ludzi zademonstrowało swój sprzeciw dla ustawy zwanej “prawem Monsanto”, która w przypadku zatwierdzenia pozwoli międzynarodowym korporacjom na opatentowanie nasion modyfikowanych genetycznie.

Ludzie nosili ze sobą transparenty ze sloganami, takimi jak “Monsanto zabija” czy “Monsanto opatentuje Twoje życie”. Niektórzy próbowali zwrócić na siebie uwagę przebierając się za zombie lub po prostu leżąc na ziemi. Aktywiści słusznie zauważają, że GMO doprowadzi do poważnego uszczerbku na zdrowiu wśród konsumentów oraz degradacji różnorodności biologicznej w Chile. Opatentowanie nasion modyfikowanych genetycznie spowoduje, że wielkie korporacje ustalą cenę nasion oraz kto może z nich korzystać.

Ustawa, która oficjalnie nosi nazwę “Plant Breeders Act” (Ustawa Hodowców Roślin) została zaproponowana przez byłego prezydenta Michelle Bachelet i zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów. Obecnie trwają w tym temacie dyskusje w chilijskim senacie. Ivan Santandreu, członek organizacji sprzeciwiającej się GMO Chile Sin Transgenicos powiedział, że ustawa nie przyczyni się do innowacji i dobrobytu niezależnych rolników tylko zagrozi suwerenności żywieniowej, która stanie się zależna od wielkich korporacji. Firmy takie jak Monsanto będą mogły wprowadzać własne genetycznie modyfikowane produkty.

Autor: Dominik
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
dockx
Użytkownik
dockx

Wiecie co jest najgorsze?

Monsanto i tak po cichaczu doprowadzi do powolnego i nielegalnego zasiewu na różnych kontynentach. Stoją za nimi rządy najsilniejszych krajów. Możliwość modyfikacji genetycznej, pozwoli im na spokojne kontrolowanie rozrodu ich trucizny. Zapewne już teraz mają sposób na taką modyfikację, która pozwoli rozprzestrzenić się temu świństwu.

Na koniec będzie zdziwienie dlaczego GMO jest obecne w kraju X jak jest nielegalne …

Pchają się drzwiami i oknami. Widząc wszędzie opór, zrobią wszystko by i tak przejąć kontrolę nad uprawami.

Miejmy tylko nadzieję, że uda się im uciąć łeb przy samym tyłku.