Tysiące ludzi na proteście antyrządowym w Bukareszcie

Ponad dziesięć tysięcy osób protestowało w niedzielę, 2 października, w stolicy Rumunii, Bukareszcie, przeciwko polityce władz, cenom energii i ogólnemu wzrostowi kosztów życia. Demonstranci zgromadzili się na słynnym Placu Uniwersyteckim, znanym z wydarzeń rewolucji 1989 roku, i przemaszerowali pod siedzibę rządu na Plac Zwycięstwa.

Uczestnicy protestu przeszli pod flagami narodowymi i hasłami „Chcę rządu narodowego!”, Ro-EXIT” (wyjście Rumunii z Unii Europejskiej), „UE – więzienie narodu”, „NATO – armia globalistów”, „WHO – organizacja przestępcza” itp. Domagali się dymisji rządu oraz ustąpienia prezydenta Klausa Iohannisa, oskarżając władze w Bukareszcie o doprowadzenie do zubożenia ludności i brak działań chroniących obywateli przed wzrostem cen energii.

https://www.youtube.com/watch?v=JRItg9ybb3c

Stojąca na czele protestu senator Diana Șoşoacă ogłosiła przed rozpoczęciem demonstracji listę żądań skierowanych przez uczestników do rządu:

„Zwracamy dziś uwagę na najważniejsze postulaty narodu rumuńskiego:

1. Poszanowanie Konstytucji Rumunii, która ma pierwszeństwo przed prawem europejskim, szczególnie w świetle faktu, że Rumunia podpisała Traktat akcesyjny oraz inne traktaty i konwencje jako suwerenne państwo, zgodnie z art. 1 Konstytucji: 1) Rumunia jest suwerennym i niepodległym państwem narodowym, unitarnym i niepodzielnym; 2) W Rumunii obowiązuje wyższość Konstytucji stosowanej obligatoryjnie.

2. Powrót do cen energii (prądu i gazu) możliwie najbliższych kosztom ich produkcji (z maksymalną marżą na poziomie 5%), biorąc pod uwagę, że są one produkowane w kraju, interes narodowy jest najważniejszy, a sfera energetyczna jest strategiczna.

3. Nacjonalizacja przedsiębiorstw energetycznych i zaprzestanie prywatyzacji państwowych zakładów produkcji energii, a także innych firm państwowych.

4. Nacjonalizacja wszystkich złóż surowców naturalnych w Rumunii.

5. Wznowienie działania kopalni węgla oraz elektrociepłowni termalnych, a także budowa nowych kopalń, jak dzieje się to w innych krajach europejskich.

6. Odbudowa rolnictwa i przemysłu.

7. Zakaz wprowadzania technologii 5G na terytorium Rumunii, zatrzymanie już funkcjonujących nadajników, a także rezygnacja z cyfrowych dowodów tożsamości.

8. Opodatkowanie korporacji ponadnarodowych i objęcie nadzorem ich przychodów w celu ich prawidłowego oszacowania i zakazu nadmiernych zysków.

9. Zakaz posiadania gruntów przez podmioty zagraniczne i zarezerwowanie ich wyłącznie dla obywateli Rumunii.

10. Likwidacja przywilejów emerytalnych.

11. Konfiskata wszystkich nielegalnych środków, w tym powstałych w wyniku dewaluacji.

12. Podwyższenie wynagrodzeń i emerytur do poziomu europejskiego przy jednoczesnym obniżeniu diet osób pochodzących z wyboru, udzielnych książąt i szefów firm państwowych, do poziomu średniego wynagrodzenia w gospodarce.

13. Odbudowa zdolności obronnych kraju.

14. Wstrzymanie, również nieoficjalnego, transferu sprzętu wojskowego i broni na Ukrainę. Żądamy całkowitej neutralności Rumunii w tym konflikcie, zakazu tranzytu przez terytorium Rumunii jakiejkolwiek broni i sprzętu wojskowego do strefy konfliktu, a także stworzenia warunków do pokoju w regionie, z uwzględnieniem położenia geostrategicznego Rumunii.

15. Uniezależnienie wymiaru sprawiedliwości od nacisków polityków rumuńskich i zagranicznych oraz służb wywiadowczych.

16. Opuszczenie przez Rumunię Światowej Organizacji Zdrowia i zakaz tworzenia jakichkolwiek ośrodków WHO na terytorium Rumunii.

17. Powstrzymanie deprawacji umysłów dzieci i młodzieży poprzez wprowadzenie zakazu promocji edukacji gender i epatowania seksualnością.

18. Śledztwo w sprawie nadużyć okresu pandemii oraz doprowadzenie do odpowiedzialności osób winnych 60 000 obywateli.

19. Zakaz przymusowych lub wymuszonych szczepień, odwołanie wszelkich restrykcji i oficjalne odwołanie stanu pandemii w Rumunii.

20. Likwidacja wszelkich form cenzury mediów.

21. Rezygnacja całego rządu i zdradzieckiej klasy politycznej oraz organizacja wolnych i demokratycznych przedterminowych wyborów, bez nacisków STS.

22. Organizacja ogólnonarodowego referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej oraz zwrotu wszelkich zasobów i bogactw przejętych przez korporacje z UE – Ro-EXIT!”.

Autorstwo: Teodor Bujor z Bukaresztu
Źródło: MyslPolska.info