Tysiące kilogramów kości słoniowej zniszczone w Gabonie

Opublikowano: 01.07.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 696

Ciosy i produkty z kości słoniowej, które miały zostać wprowadzone nielegalnie do obrotu, zostały spalone w Gabonie. Akcja jest odpowiedzią na rosnąca liczbę nielegalnych polowań i niespotykaną dotąd skalę kłusownictwa w Afryce Środkowej. Słonie afrykańskie znalazły się w dramatycznej sytuacji – bije na alarm organizacja ekologiczna WWF.

Przygotowany przez Komitet Konwencji Waszyngtońskiej raport na temat nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt zawiera alarmujące dane. Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby zabitych słoni.

– Wzrost liczby nielegalnych polowań na słonie afrykańskie jest naprawdę niepokojący – komentuje Magdalena Gołębiewska z WWF Polska. – Zagrożone są nie tylko małe i odizolowane, ale także duże populacje tych zwierząt. Według raportu największy wzrost przypadków kłusownictwa odnotowano w Afryce Środkowej. – dodaje.

Szacuje się, że co roku dziesiątki tysięcy słoni afrykańskich pada ofiarą kłusowników. Kość słoniowa jest popularnym produktem na azjatyckim rynku. Za tym nielegalnym procederem stoją dobrze zorganizowane gangi.

Gabon jest pierwszym krajem w Afryce Środkowej, który zdecydował się na zniszczenie skonfiskowanej kości słoniowej. Gabońskie władze deklarują zero tolerancji dla kłusownictwa i nielegalnego handlu produktami z kości słoniowej.

Skonfiskowana i zniszczona w Gabonie kość słoniowa ważyła 4 825 kilogramów. Spalone zostało 1 300 ciosów oraz 17 500 sztuk produktów z kości słoniowej. Szacuje się, że w celu pozyskania kości słoniowej spalonej dziś przez gabońskie władze, kłusownicy zabili ponad 800 słoni. Organizacja ekologiczna WWF przeprowadziła inwentaryzację skonfiskowanych dóbr, by upewnić się, że nie powrócą one na czarny rynek. Przykłady z innych krajów afrykańskich pokazują, że jeśli odebrane kłusownikom materiały nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, mogą z powrotem trafić w ich ręce. Tylko w tym roku zniknęły 3 tony kości słoniowej skonfiskowanej przez policję w Zambii, oraz ponad tona kości słoniowej w Mozambiku.

– Nielegalny handel jest problemem w skali międzynarodowej – dodaje Gołębiewska.– Na terenie Gabonu działa zorganizowana grupa kłusowników i przemytników, którzy wprowadzają kość słoniową na rynek azjatycki. Najwyższa pora, by rząd podjął zdecydowane środki do walki z kłusownictwem. Równie ważne będzie jednak wyeliminowanie azjatyckich gangów i działania podejmowane przez takie kraje, jak Chiny i Wietnam.

Źródło: WWF


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MilleniumWinter 01.07.2012 15:53

    Normalnie genialne posunięcie :/
    I oni myślą że jak zmniejszą podaż (spalą) to zmniejszy się popyt?
    NIC PODOBNEGO! Ta cała spalona kość słoniowa zostanie odtworzona poprzez wymordowanie kolejnych słoni!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.