Tysiące dziwnych otworów w morskim dnie

Opublikowano: 22.12.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1912

W dnie morskim w pobliżu wybrzeża Kalifornii odnaleziono tysiące dziwnych otworów. Odkrycia dokonali naukowcy z instytutu oceanograficznego MBARI (Monterey Bay Aquarium Research Institute).

Największe z otworów mają średnio 160 metrów szerokości i 5 metrów głębokości. Okazało się, że niektóre z nich były znane już w 1999 roku, jednak wtedy nie zdawano sobie sprawy z tego, że jest ich aż tak wiele.

Późniejsze badania wykazały, że otwory znajdują się na obszarze 1200 km kwadratowych i jest ich co najmniej 5200. Potem odkryto jeszcze 15 tys. mniejszych otworów o średnicy 3 metrów i głębokości około metra.

Przyczyny powstania i trwałość tych struktur stanowią tajemnicę. Nie odnaleziono żadnego dowodu na to, że zostały stworzone na skutek emisji gazu z dna morskiego. Fakt, że nie zniwelowała ich erozja świadczy o tym, że musiały powstać stosunkowo niedawno.

Jedna z hipotez zakłada, że za istnienie przynajmniej części z nich odpowiadają śmieci zrzucane ze statków. Ale ta teoria jest traktowana ze sceptycyzmem przez część środowiska naukowego. Zrozumienie procesu ich powstawania jest istotne, ponieważ w tej okolicy planowana jest budowa fermy wiatrowej i lepiej już teraz poznać.

Na podstawie: Confex.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.