Tysiące dziwnych otworów w morskim dnie

Opublikowano: 22.12.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1396

W dnie morskim w pobliżu wybrzeża Kalifornii odnaleziono tysiące dziwnych otworów. Odkrycia dokonali naukowcy z instytutu oceanograficznego MBARI (Monterey Bay Aquarium Research Institute).

Największe z otworów mają średnio 160 metrów szerokości i 5 metrów głębokości. Okazało się, że niektóre z nich były znane już w 1999 roku, jednak wtedy nie zdawano sobie sprawy z tego, że jest ich aż tak wiele.

Późniejsze badania wykazały, że otwory znajdują się na obszarze 1200 km kwadratowych i jest ich co najmniej 5200. Potem odkryto jeszcze 15 tys. mniejszych otworów o średnicy 3 metrów i głębokości około metra.

Przyczyny powstania i trwałość tych struktur stanowią tajemnicę. Nie odnaleziono żadnego dowodu na to, że zostały stworzone na skutek emisji gazu z dna morskiego. Fakt, że nie zniwelowała ich erozja świadczy o tym, że musiały powstać stosunkowo niedawno.

Jedna z hipotez zakłada, że za istnienie przynajmniej części z nich odpowiadają śmieci zrzucane ze statków. Ale ta teoria jest traktowana ze sceptycyzmem przez część środowiska naukowego. Zrozumienie procesu ich powstawania jest istotne, ponieważ w tej okolicy planowana jest budowa fermy wiatrowej i lepiej już teraz poznać.

Na podstawie: Confex.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o