Tym razem ich posłuchajmy

Opublikowano: 05.04.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 642

Eksperci Banku Światowego zalecają Polsce zbalansowanie inwestycji w transport drogowy i kolejowy – informuje wnp.pl.

W raporcie pt. „Polska – Dokument dotyczący polityki transportowej. W kierunku zrównoważonego transportu lądowego” podkreślają oni m.in., że nasz kraj ma jeden z najgorszych w UE wskaźników bezpieczeństwa drogowego. Koszty ekonomiczne i społeczne ponoszone z tego tytułu szacowane są na ok. 10 mld dolarów rocznie, co stanowi ok. 1,5 proc. PKB. Co więcej, transport osiągnął już u nas 12 proc. udziału w emisji dwutlenku węgla, przy czym transport drogowy odpowiada za 92 proc. ogółu emisji tego sektora.

Kiepski stan infrastruktury kolejowej, ściśle powiązany z ograniczonym poziomem inwestycji ze środków publicznych, skutkuje ograniczoną atrakcyjnością gospodarczą sektora kolejowego. Większość wzrostu w przewozach towarów i osób, w tym pojazdów ciężkich, wykorzystuje sieć drogową, pomimo istnienia w kraju jednej z największych sieci kolejowych w UE oraz tego, że przychody z sektora drogowego są niskie (bezpośrednie opłaty dla użytkowników dróg funkcjonują tylko na kilku odcinkach sieci krajowej). Tymczasem polska polityka transportowa nadal nastawiona jest na zaspokajanie potrzeb inwestycji drogowych. W opracowaniu mowa także o planach rozwoju kosztownych pasażerskich kolei dużych prędkości między Warszawą, Poznaniem i Wrocławiem, które mogą dodatkowo obniżyć atrakcyjność transportu kolejowego.

W ocenie ekspertów obecny kierunek polityki transportowej stanowi zagrożenie dla trwałego i zrównoważonego wzrostu sektora transportowego, stwarza także poważne zagrożenia finansowe, społeczne, środowiskowe oraz instytucjonalne. Jednym z powodów jest fakt, że inwestycje w sektorze drogowym są obecnie finansowane głównie ze środków pożyczkowych, a polityka niskich opłat za użytkowanie dróg przyczynia się do ich szybszego zużycia i wyższych kosztów utrzymania i zarządzania siecią drogową.

Autorzy opracowania sugerują przesunięcie części drogowego ruchu towarowego do sektora kolejowego, w pierwszym rzędzie na drodze zwiększania opłat dla użytkowników dróg (głównie poprzez podwyższenie opłat bezpośrednich, ale również podatków i opłat w cenach paliw), tak by w większym stopniu odzwierciedlały nie tylko powodowane przez pojazdy zużycie w infrastrukturze, ale również inne zewnętrzne koszty społeczne i środowiskowe. Uzyskane środki pozwoliłyby częściowo zaspokoić potrzeby finansowania inwestycji drogowych i kolejowych.

“Zrównoważony rozwój transportu w Polsce wymaga znaczącej poprawy konkurencyjności sektora kolejowego. Konkurencyjna kolej odciążyłaby ruch na sieci drogowej, szczególnie w zakresie ciężkich i długodystansowych przewozów towarowych, redukując przez to potrzeby utrzymaniowe oraz modernizacyjne sektora drogowego. Konkurencyjna kolej wspierałaby także rozwój transportu multimodalnego, poprawiając jeszcze bardziej konkurencyjność całego sektora transportu lądowego” – czytamy na wnp.pl.

Zdjęcie: Chris
Źródło: Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. flowproba 05.04.2011 14:13

    do głowy przychodzi jedna aczkolwiek niewykonalna rzecz – TIRY NA TORY

  2. bro 05.04.2011 15:11

    Jak zacząłem czytać o zbyt dużej emisji spalin podczas transportu drogowego od tazu nasunął mi się świetny pomysł – że, w takim razie jeszcze bardziej można podnieść akcyzę na paliwa i opłaty za drogi.
    … z kolejnych akapitów, dowiaduję się że to jedyny konkret jaki Bank Światowy zaproponował w raporcie.

    Z punktu widzenia BŚ to czysty deal, po wzroście cen benzy, spirala inflacji czyli spadku złotówki nakręcać się bedzie jeszcze piękniej a mozliwość wyjscia z zadłużenia będzie się coraz bardziej oddalać. Wtedy oczywiście chętnie udzielą nam pomocy.

    ten kraj idzie na dno – ale najstraszniejsze, że na własne życzenie

  3. Yezior 05.04.2011 15:43

    Pierdu pierdu. Już widzę jak polski rząd znajduje te miliardy na inwestycje w kolej. Dzięki Bogom nie muszę korzystać z PKP i ślę najszczersze wyrazy współczucia tym którzy muszą.

  4. bro 05.04.2011 16:14

    @Yezior
    BŚ podaje gotowe rozwiązanie – podwyżka akcyzy i opłat drogowych.
    Przy tej opcji napewno więcej osób przesiądzie sie na PKP lub opcjonalnie na DB

  5. Sebek 05.04.2011 19:25

    “koszt społeczny”, a to co za wynalazek?:D

    A ci z tego “obywatela” to tak na poważnie, żeby ich posłuchać?

  6. Sever 05.04.2011 19:43

    Linie kolejowe sa zamykane, gdyz sa nierentowne, a sa nierentowne, dlatego ze brakuje inwestycji w nie. Jeszcze pare lat takiej polityki wobec kolei, a pociagi ekspresowe beda jezdzily zamiast min.150 km/h beda jezdzily gora 100km/h. Do tego dojda jeszcze wieksze spoznienia pociagow, lokomotywy i wagony nie beda modernizowane, beda staly na bocznicach rdzewiejac. Ale za to na wojenki i budowe atomowej elektr. Polske stac! Kolej nie dosc ze jest droga, to w dodatku wolna. Po co kolej wielkich predkosci, jak takie koszty beda ogromne, bedzie malo ludzi jezdzic, gdyz bilety beda horrendalnie drogie, lepiej te pieniadze zainwestowac w modernizacje instniejacej infrastruktury. I oddzielne w miare mozliwosci torowiska dla pociagow towarowych. Tylko CMK oferuje w Polsce mozliwosci jazdy do 250km/h ale brakuje i lokomotyw i pociagow co by mogly rozwijac takie predkosci. Intercity kupuje nowe lokomotywy, pociagi, wagony i… wozi powietrze. Za przyjemnosc jazdy w 2 klasie na trasie Wawa – Poznan trzeba zaplacic ponad 100zl!
    Polityka wladz: doprowadzic do ruiny PKP i odsprzedac za grosze. Tak jak ze wszystkim…

  7. smok_sielski 05.04.2011 21:04
  8. Sever 05.04.2011 22:03

    Obecnie skrot PKP oznacza Polskie Koleje Popierdo#3. Niedlugo to co jest w nonsensopedi o PKP bedzie prawda ;/
    Coraz mniej ludzi jezdzi PKP, gdyz bilety sa drogie, pociagi nie jezdza zazwyczaj wg.rozkladu, wiec problem jest rozwiazywany podwyzka cen biletow. PKP juz dawno mogla by byc w czolowce najlepszych kolei w europie, gdyby byly inwestycje. Przed 2 W.S. pociagi jezdzily na wiekszosci tras szybciej niz dzis.

  9. Rozbi 06.04.2011 19:23

    Jesli Taka organizacja przestępcza jak Bank Światowy coś radzi to należy zdecydowanie działać odwrotnie niż ich zalecenia. Są ekspertami – ale na pewno nie od rozwoju… Raczej od niedorozwoju i biedy

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.