Tylko część firm zwalnia i redukuje pensje

Opublikowano: 06.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 748

Przynajmniej według badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny, na razie tylko niewielka liczba przedsiębiorstw zdecydowała się na redukcję zatrudnienia lub obniżenie pensji. Sytuacja wygląda bardzo źle tylko w kilku branżach, związanych najczęściej z szeroko pojętą rozrywką czy rekreacją. Wiele zależy więc od kolejnych etapów odmrażania polskiej gospodarki.

Analiza nastrojów wśród przedsiębiorców działających w Polsce miała miejsce jeszcze przed weekendem majowym. Z sondażu przeprowadzonego przez PIE wynika, że dotychczas na redukcję zatrudnienia zdecydowało się 12 proc. polskich firm, a taki krok rozważa wciąż taki sam odsetek. Najwięcej zwolnień nastąpiło w średnich i dużych firmach. Swoją kadrę zredukowało 16 proc. z nich, zaś takie plany snuje wciąż 26 proc. Odsetek ten wynosi w małych przedsiębiorstwach tylko 9 proc.

Najprawdopodobniej fala zwolnień będzie dotyczyć kilku sektorów gospodarki. Wśród nich wymieniane są najczęściej gastronomia, siłownia, salony fitness oraz szeroko pojęta branża rozrywkowa. Jeśli chodzi o obniżki pensji, to zdecydowało się na nie 14 proc. firm, natomiast w planach takie rozwiązanie ma 21 proc.

Największe złamanie gospodarcze miało tak naprawdę miejsce na początku pandemii koronawirusa, czyli w drugiej połowie marca. Wówczas spadek liczby zamówień odczuło 71 proc. przedsiębiorstw. W pierwszej połowie kwietnia sytuacja wyglądała już lepiej. Spadek zamówień dotyczył 62 proc. badanych podmiotów, a ponad koniec kwietnia było to 66 proc.

Nie najgorzej jest tak naprawdę z płynnością finansową firm. Środki na przetrwanie przez trzy miesiące ma blisko 38 proc. przedsiębiorstw. Najlepiej sytuacja wygląda w dużych podmiotach, bo powyżej trzech miesięcy jest w stanie wytrzymać blisko 52 proc. z nich. Jednocześnie 46 proc. podmiotów działających na polskim rynku ma pieniądze na funkcjonowanie do trzech najbliższych miesięcy.

Ogółem blisko 85 proc. firm w porównaniu do lutego 2020 roku nie zdecydowało się na zmniejszenie zatrudnienia. Blisko 71 proc. przedsiębiorstw ma w planach utrzymanie zatrudnienia, a z kolei 8 proc. chciałoby je zwiększyć. Spośród przedsiębiorstw decydujących się na redukcję liczy zatrudnionych, blisko 34 proc. chce zmniejszyć liczbę etatów najwyżej o 10 proc. Co czwarty deklaruje przedział między 10 a 25 proc. zwolnionych.

Na podstawie: Pie.net.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.