Tylko co dziesiąty Palestyńczyk ma dostęp do bezpiecznej wody

Opublikowano: 29.11.2016 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 587

Najnowsze dane Banku Światowego wskazują, że w Strefie Gazy stale pogarsza się kryzys związany z dostępem do wody pitnej. Obecnie jedynie co dziesiąty mieszkaniec tego palestyńskiego terytorium może cieszyć się bezpiecznym źródłem wody, która nie jest zasolona.

Według oświadczenia wydanego przez starszego specjalistę ds. wody i kanalizacji Banku Światowego, jedynie 10 proc. całej populacji Strefy Gazy może cieszyć się stałym dostępem do bezpiecznej wody pitnej. Przez wiele lat wypompowano tak dużą liczbę naturalnych zasobów wody na palestyńskim terytorium, że już w latach 90. XX w. stała się ona zbyt słona, aby móc ją pić. Obecnie w Strefie Gazy działa ok. 150 operatorów zajmujących się odfiltrowywaniem wody, aby była ona zdatna do picia i gotowania. Proces ten jest jednak bardzo kosztowny i wcale nie dostarcza wody wystarczająco czystej do jej spożycia.

Zdaniem Banku Światowego, porozumienie pomiędzy Palestyną i Izraelem zawarte w Oslo w 1993 r., które dotyczyło wielu kwestii w tym dostaw wody pitnej do Strefy Gazy, znacząco odbiega od potrzeb mieszkańców tego terenu. Jednocześnie międzynarodowa instytucja wspiera projekty infrastrukturalne dotyczące m.in. budowy zakładów odsalania wody, jednak inwestycje te są mocno opóźnione z powodu izraelskich ograniczeń w dostawach energii elektrycznej. Dodatkowo sytuacja uległa pogorszeniu po tym, jak dotychczasowa infrastruktura wodna została po części zniszczona w trakcie działań izraelskiego wojska w tym regionie w ostatnich latach.

Jeśli chodzi o same dostawy energii elektrycznej, izraelski rząd dopiero niedawno przychylił się do wniosku o zapewnienie jej dla projektu oczyszczalni ścieków budowanego przez Bank Światowy. Nastąpiło to blisko trzy lata po złożeniu odpowiednich dokumentów w tej sprawie.

Na podstawie: Maannews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 30.11.2016 10:04

    Jak na ironię żydy wykupują u nas spółki wodne. Czyżbyśmy mieli podzielić los Palestyny??

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.