Twórcy kanału Nexta ścigani za „organizację masowych zamieszek”

Opublikowano: 05.11.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 735

Twórcy kanału Nexta na Telegramie Stepan Putilo i Roman Protasiewicz, którzy zostali umieszczeni na liście osób poszukiwanych, zostali oskarżeni na Białorusi na podstawie artykułu „organizowanie masowych zamieszek” i „organizowanie akcji grupowych, które rażąco naruszają porządek publiczny”- podała w czwartek służba prasowa Komitetu Śledczego.

„Biuro Komitetu Śledczego dla miasta Mińska wydało decyzje w sprawie ścigania Stepana Putilo i Romana Protasiewicza jako oskarżonych na podstawie następujących artykułów Kodeksu Karnego: organizowanie masowych zamieszek, organizowanie akcji grupowych, które rażąco naruszają porządek publiczny” – czytamy w komunikacie służby prasowej resortu na „Telegramie”. „Ponadto odnotowano, że „przeciwko tym osobom wszczęto sprawę karną w związku z popełnieniem celowych działań mających na celu wzniecanie wrogości społecznej na podstawie przynależności zawodowej”.

Jak poinformowano, „w trakcie badania informacji zamieszczanych w zarządzanych przez nich kanałach w Telegramie odnotowano powtarzające się przypadki wezwań do protestów, blokowania dróg, strajków, koordynację nielegalnych imprez masowych ze wskazaniem konkretnych miejsc i trasy ruchu”.

Według komunikatu, wyniki ekspertyzy psycholingwistycznej przeprowadzonej przez biegłych Państwowego Komitetu Ekspertyz Sądowych zostały dołączone do materiałów sprawy karnej i potwierdzają wnioski śledczych. „Kontynuowane są działania dochodzeniowe i operacyjno-rozpoznawcze w celu zidentyfikowania innych osób zaangażowanych w organizację zamieszek w stolicy. Ponadto dochodzenie ma na celu ograniczenie dostępu do zasobów internetowych zawierających materiały ekstremistyczne” – czytamy w oświadczeniu.

Pod koniec października sąd Centralnego Rejonu Mińska uznał NEXTA-Live i jego logo NEXTA za materiały ekstremistyczne. Sąd uznał, że publikacje na tym kanale wzywają do wywołania zamieszek w republice. Decyzja sądu weszła w życie natychmiast. Nexta to popularny na Białorusi kanał na „Telegramie”, znany ze swojej opozycyjnej orientacji. Aktywnie relacjonował powyborcze protesty i zapowiadał nielegalne akcje. Administracja kanału działa z Polski. Założyciel kanału Stepan Putilo i do niedawna redaktor naczelny Roman Protasiewicz znajdują się na międzystanowej liście poszukiwanych.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o