TVP w tarapatach

Opublikowano: 04.05.2016 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 435

Wpływy z nowej opłaty audiowizualnej mają wynieść od 2,2 do 3 mld zł. Jest szansa, że dzięki temu media publiczne przetrwają, bo ich sytuacja nie jest wesoła: drastycznie maleją wpływy z reklam, a oglądalność leci na łeb na szyję.

W listopadzie 2015 Jan Dworak określił potrzebę dofinansowania mediów publicznych na circa 2,6 mld zł z abonamentu. Tymczasem w ubiegłym roku wpłaty wyniosły żałośnie mało – bo tylko 750 mln zł (z tego tortu najeść miały się Polskie Radio, Telewizja Polska oraz rozgłośnie regionalne). Drugie tyle wpływało z reklam emitowanych w TVP1 i TVP2.

Stąd najnowsze szacunki wysokości opłaty audiowizualnej: od 11 do 15 zł płacić maja wszyscy „użytkownicy prądu” – jest ich prawie 17 milionów. Opłata ma być, zdaje się, kołem ratunkowym dla tonących mediów publicznych. Ich sytuacja w ostatnim czasie prezentuje się katastrofalnie: TVP traci znacząco wpływy z reklam na rzecz konkurencyjnych prywatnych TVN-u i Polsatu. TVP 1 straciła 27 proc. dochodów z reklam w ostatnim czasie, TVP 2 – 32 proc (to kwoty opiewające na miliard złotych z kawałkiem). Prócz tego Telewizja Polska wciąż nie wygrzebała się z zadłużenia sięgającego 2012 roku, kiedy pod koniec roku odnotowała stratę ponad 200 mln zł netto przez obsługę medialną Euro 2012 r.

Pod koniec kwietnia z badań, które Wirtualne Media zleciły agenci Nielsen Audience Measurment wynika, że oglądalność TVP spada, zwłaszcza programu 1. W ostatnim tygodniu kwietnia TVP1 zanotował najniższy wynik oglądalności w historii prowadzenia nadań telemetrycznych w Polsce, a TVP jako całość plasuje się daleko za TVN-em i Polsatem. Ze wszystkich kanałów Telewizji Publicznej jako-tako trzyma się oglądalność TVP Seriale. Co ciekawe, o pół punkta procentowego w ostatnim tygodniu kwietnia wzrosła tez oglądalność TVP Info.

TVP wygląda pieniędzy z opłaty audiowizualnej jak kania dżdżu. Przy zatrudnieniu tak wielkiej ilości pracowników (2,8 tys.) przy konkurencyjnych stacjach prywatnych zatrudniających o połowę mniej ludzi, oraz z utrzymującym się spadkiem oglądalności, TVP może mieć problem, by w ogóle utrzymać się na rynku.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Nicolas 04.05.2016 12:47

  No to teraz wszystko jasne. Skąd również dodatkowe wydłużenie wieku (75 lat) w obowiązkowym opłacaniu abonamentu. Skoro TVP zatrudnia, aż 2,8 tys. pracowników. Natomiast jeśli chodzi o oglądalność TVP1 to wręcz przeciwnie. Zyskała. Jest lepsza niż podają sondaże.

 2. agama 04.05.2016 14:46

  żeby oni tak troszczyli się o własne bankrutujące firmy i biedne rodziny jak o te niemiecką propagandą.

 3. smerf 04.05.2016 20:57

  Ja już nic nie rozumiem. Skoro spada oglądalność reżimówki to znaczy, że coraz mniej ludzi trawi ten chłam. “Dobra zmiana” wyszła TVP na gorsze i takie są fakty.
  Ludzie przełączają się na cyfrowych nadawców, którym płacą abonamenty i są zadowoleni.
  Inni zarzucają całkowicie oglądanie telewizji jakiejkolwiek i wiedzę o świecie czerpią z neta, za dostęp do którego też płacą abonament…
  Dlaczego więc obowiązkowo płacić haracz na coś, czego nie oglądają albo się nim brzydzą?
  Koniec końców powinien zostać ogłoszony wielki KONIEC medium zwanego publicznym czy narodowym. Albo niech sponsorują go wyznawcy ojdyra, tak jak RM czy Trwam.

  P.S.
  Ale pojechałeś. Jakbyś napisał, że wszystkiemu winni są cykliści (rowerzyści), masoni, żydzi i wegetarianie.
  Czego tak się czepiasz TVN-u czy Polsatu? Masz dowody na to, że Walterowie albo Solorz-Żak coś nakradli, czy tylko zazdrościsz im umiejętności biznesowych. Nie chcesz, nie oglądaj ich telewizji. Masz przecież wolną wolę.
  Zważaj też na słowa. Oby tobie nie zafundowano niedługo “sprawiedliwego procesu” z finałem na…

 4. beth 05.05.2016 08:59

  W pełni się zgadzam z opinią wyrażoną przez stary z dnia 05.05.2016 o godz. 05:49

  Warto także przypomnieć, że niezależnie od panującego ustroju tzw. mass media stanowiły i stanowią świetnie sprawdzającą się tubę propagandową ( nie wspomnę już o notorycznym pokazywaniu gadających głów, różnej maści celebrytów i nieustannym dokształcaniu polskich widzów w tańcu, śpiewie i gotowaniu).

  Chyba większość ludzi myślących, a korzystających z tego portalu doskonale wie, że ten kto ma w ręku media to ten ma władzę.

  W odniesieniu też do odkłamywania panującej rzeczywistości gorąco polecam zapoznanie się z inform. w n/podanym linku.

  Naprawdę wart jest uwagi;

  http://astra.neon24.pl/post/131453,szkodnicy-i-awanturnicy-czyli-my

 5. Fenix 05.05.2016 09:04

  Nigdy narodowe media , partyjne . Nigdy państwowe media, KRRiTV.
  Zawsze WOLNE MEDIA !

 6. Fenix 06.05.2016 10:43

  Nazwa narodowe to uzurpatorstwo ,to media partii przy korycie . Narodowe to są podatki obywateli w US i z nich TV Narodowe powinno być utrzymywane z budżetu państwa , i dobrowolnych wpłat wspierające Wolne Media w Polsce tak TV i R. Likwidacja abonamentu jest sprawiedliwą propozycją Liroja ,z Kukiz 15 Inaczej nakładacie obywatelom kajdany długu, z naliczaniem procentów , zadłużacie bezprawnie Naród . Nie ma mojej zgody na ten przekręt , sobiepanów z PiS, albo innej partii.
  Nie płacę abonamentu przez wciskany kit wTV, załganej mowy wymuszania posłuchu, jedynej władzy przewodniej partii. Dobre w PRL abonamentem na TVP przymusem, czy się stoi, czy się leży 2000zł się należy .
  Wspieram Wolne Media , tu Ja mówię co myślę .
  Nie TVP w tym jak myśleć i co mówić ?
  To mój sprzeciw przeciwko okradaniu mnie przymusem , do każdej sprawowanej władzy ,przyjmijcie do wiadomości !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.