TVP i „Wyborcza” powieliły kłamstwo o czołgach na ulicach Chin

Opublikowano: 23.07.2022 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1178

„Wprost”, TVP Info, „Gazeta Wyborcza” i inne polskojęzyczne media opublikowały „fake newsa” dotyczący rzekomego wyprowadzenia przez chiński rząd czołgów na ulice w celu ochrony banków przed uczestnikami protestów. Załączone zdjęcia i nagrania miały sugerować, że chiński rząd tłumi protestujących w Henan w związku z trwającymi skandalami bankowymi używając do tego celu czołgów.

https://www.youtube.com/watch?v=SlpC5OC0q_A

Internauci, szczególnie chińscy, udostępniali wideo przedstawiające czołgi na ulicach. Twierdzili, że pokazuje, jak chiński rząd używa siły wojskowej do kontrolowania protestów w prowincji Henan, gdzie trwające skandale bankowe utrzymują od kwietnia odszkodowania i depozyty klientów. Klienci banków nie mogą pozyskać oszczędności z zamrożonych kont.
Jak było naprawdę?

Wideo zostało jednak nakręcone w Rizhao City w prowincji Shandong, a czołgi zostały rozmieszczone w ramach corocznych ćwiczeń wojskowych. W pobliżu miasta Rizhao znajduje się baza morska. Działalność wojskowa była w rzeczywistości musztrą. Ponadto Chińska Administracja Bezpieczeństwa Morskiego opublikowała komunikat prasowy informujący obywateli, że ćwiczenia wojskowe odbędą się w dniach 14-16 lipca.

Powielane i udostępniane nagranie zdobyło miliony wyświetleń. Przykładowe powielanie „fake newsa” ze strony NEXTA: „Władze chińskiej prowincji Henan wyprowadziły nocą czołgi na ulice, aby stłumić aktywny protest oszukanych deponentów”.

Wielu użytkowników „Twittera” dokonało porównania między filmem a masakrą na placu Tiananmen w 1989 roku. Tymczasem na nagraniu widać przechodniów, którzy spokojnie stoją na chodniku i filmują czołgi.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Twitter.com [1] [2], NewsPunch.com
Źródło: MediaNarodowe.com

9

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.