TVN przed widmem bankructwa

Opublikowano: 12.09.2012 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 615

Kurs akcji TVN SA widowiskowo spada. Ekonomiści są zgodni – przed stacją niewesoła przyszłość. – Może stanąć na granicy bankructwa – konkluduje Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów.

Analitycy ostro tną wyceny akcji TVN-u, oceniając wartość papierów między 7,80 a 9 zł za sztukę. Najsilniejszej przeceny dokonał Dom Maklerski BRE Banku. W wydanej rekomendacji na początku sierpnia obniżył swoją poprzednią wycenę z 10,20 zł do 6,80 zł.

Na giełdzie cena akcji TVN-u pikuje w dół już od roku. Inwestorzy przecenili je o ponad 54 proc. W szczycie akcje kosztowały prawie 16 zł, teraz wahają się wokół 6 zł. Nic dziwnego, skoro analitycy nie rekomendują kupna, co najwyżej sugerują niepozbywanie się akcji, zaś analitycy DI BRE Banku wręcz zalecają zmniejszenie posiadanych pakietów TVN-u w portfelach inwestorów.

Wyniki finansowe stacji nie napawają optymizmem. Strata Grupy TVN w pierwszej połowie tego roku wyniosła niemal 46 mln zł, wobec ponad 27 mln zł zysku rok wcześniej.

– Zła sytuacja spółek mediowych wynika ze słabości rynku reklamowego. Od trzech kwartałów mamy do czynienia ze spadkiem wartości rynku reklamowego. To przekłada się na notowania – tłumaczy Piotr Grzybowski, analityk Domu Inwestycyjnego BRE. – Jeśli chodzi o TVN, na spadki cen akcji wpływ ma wysokie zadłużenie spółki. Może to zniechęcać inwestorów do kupowania papierów. Na wyniki finansowe przekłada się też coraz większa konkurencja. Popularnością cieszą się małe stacje tematyczne, w związku z tym TVP, TVN i Polsat tracą na ich rzecz – mówi.

Szewczak uważa, że to nie przypadek, iż tak mocno dołuje właśnie TVN. – Chodzi nie tylko o przyczyny ekonomiczne, czyli o gigantyczne zadłużenie, zastawienie części akcji TVN-u i słabnące zainteresowanie reklamodawców – mówi. Wpływ ma także nadmierna tendencyjność stacji i propagandowe wspieranie obecnego rządu. – Zmniejsza się grupa osób zainteresowanych przekazem programowym TVN-u, co przekłada się na spadek oglądalności, a tym samym na wpływy z reklam – komentuje. Jego zdaniem TVN może podzielić los TVP. – Być może zostanie sprzedana lub stanie na krawędzi bankructwa. Myślę, że spadek wartości firmy będzie się pogłębiał.

Z kolei dr Wojciech Jabłoński, politolog, uważa, że jeśli akcje spółki mediowej spadają, może to świadczyć o tym, że formuła – według której przygotowuje się ramówki – się wyczerpuje. Przypomina, że kilka gwiazd będących znakami rozpoznawczymi TVN-u uciekło do stacji konkurencyjnych.

Do chwili oddania do druku „Codziennej” TVN nie skomentował spadku cen akcji i sytuacji w firmie.

Autorzy: Magdalena Michalska, Dorota Skrobisz
Źródła: Gazeta Polska Codziennie i Niezależna.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

20 komentarzy

 1. lboo 12.09.2012 09:23

  “Zła sytuacja spółek mediowych wynika ze słabości rynku reklamowego.” – no tak, mniej reklam to ludzie nie chcą oglądać 🙂

 2. ink 12.09.2012 09:29

  Bardzo dobrze! Nie dość że to tuba PO, to jeszcze nic ciekawego nie am to reklamy trwają 15 minut!

  Ostatni raz oglądałem, tam milion w minutę.

  Teraz te wszystkie sprzedajne Durczoki, “Ojeniczaczki” i inne badziewia niech szukają zajęcia, jak nie dostaną to na produkcje za 1300zł netto po 12 godzin!

 3. monsternik 12.09.2012 09:29

  super informacja oby tak dalej życzę wam szybkiego zgonu

 4. FreeG 12.09.2012 09:37

  Rozmawiałem kilka dni temu z dziennikarzem TVN.

  Dowiedziałem się tego, że mają wielki problem z oglądalnością. Młodzi ludzie nie oglądają telewizji, bo wystarcza im internet. Dlatego też obecnie stacji zostali widzowie w przedziale 50-plus.

  A są to najgorsi konsumenci z punktu widzenia reklamodawców. Nie ma “normalnych” przychodów z reklam, więc tnie się wydatki wszędzie indziej. Z tego powodu jakość połowy programów się obniża, a jakość drugiej połowy obniżana jest umyślnie, by dostosować się do niewymagającego widza po pięćdziesiątce.

  W TVN musi być rzeczywiście nieciekawie, skoro nawet mój rozmówca (będący dziennikarzem) przyznał, że nie ma umowy o pracę. Jak więc musi wyglądać zatrudnienie kamerzystów, dźwiękowców, montażystów i innych techników…

 5. Murphy 12.09.2012 09:44

  Ja tam po nich płakał nie będę, tak samo jak i po reszcie polskich telewizji, gdyż żadnych on 12 lat już nie oglądam, bo nie ma czego oglądać. Jeśli już bym miał oglądać to tylko jak bym coś nagrał i wszystkie reklamy potem przewijał. Mi również wystarcza internet i gry, bo to lepsze niż pasywne wchłanianie telewizyjnej papki.

 6. hanz3335 12.09.2012 10:45

  No i wreszcie ludzie przejrzeli na oczy.Jak się wspiera oligarchów i PO to trzeba zbankrutować.PA PA PA.

 7. Pooky 12.09.2012 10:53

  Jak się okazuje, określanie widzów mianem “lemingów” nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Kompletnie stracili pokorę i poniosła ich buta. Mają tego efekty.

 8. Brev 12.09.2012 12:18

  Czysta ewolucja, internet wyplewi prasę i TV.

 9. Devi 12.09.2012 12:58

  Ubecja zrobi sobie nową telewizję i już, albo będą pisać na Wolnych Mediach o słuszności socjalizmu nad kapitalizmem.

 10. Mar 12.09.2012 15:30

  Nareszcie jakaś dobra wiadomość:D społeczeństwo mądrzeje:)

 11. Nostradamus 12.09.2012 15:55

  TVN już dawno by nie żył gdyby nie DOTACJE od DONALDA TUSKA. Ta stacja podobnie jak Gazeta Wyborcza dostaje ogromną kasę przeznaczaną przez Państwo na: ogłoszenia, kampanie społeczne, kampanie informacyjne, obsługę medialną rządu i ministerstw. Oni biorą około 80% tego budżetu, ochłapy dostają też stacje radiowe i TVP. Gdyby nie ta pompowana przez Donalda kasa to już by ich nie było. Przecież tylko skończony kretyn może oglądać te ich programy publicystyczne czy rozrywkowe.

 12. Staszek 12.09.2012 16:20

  FreeG posłuchałeś dziennikarza z TVN i przekazujesz jego prawdy objawione jakoby po 50tce to widz mało wymagający w podtekście nie wyrobiony intelektualnie.Jest w tym jakaś prawda,że trzeba być baranem aby oglądać TVN ale czy to znaczy,że po 50tce się nim zostaje?

 13. FreeG 12.09.2012 18:01

  @Staszek, to nie są prawdy objawione dziennikarza TVN. Każdy może sam dojść do tego wniosku.

  Zwróć uwagę na to, jaki przedział wiekowy dominuje wśród czytelników dwóch najpopularniejszych tabloidów – SuperExpressu, Faktu i kolorowych, tygodników. Typowy profil odbiorcy najgorszego chłamu medialnego, jaki oferuje się w Polsce (niezależnie, czy mówimy o prasie, czy o telewizji) to człowiek po 50tce.

  Nikt nie uogólnia i nie twierdzi, że każdy kto przekroczył 50 lat to prostak i głupek, lecz w tej grupie większość osób jest BARDZO niewymagająca jeśli mówimy o jakości.

 14. LeeFu 12.09.2012 18:23

  Pamietajcie aby dzien swiety swiecic 😛

 15. Drax 12.09.2012 19:58

  Internet zabije wszystkie spolki miedialne. Reklamodawcy beda wciaz przenosic swoje budzety z mediow tradycyjnych do Internetu. I nic tu nie pomoze: ani zmiana formuly abonamentu w przypadku TV panstwowej ani zadne sztuczki w przypadku TV komercyjnej, ani przenoszenie tresci przez GW z papieru do Internetu, ani sniadania z Monika Olejnik w radiu. To samo dzieje sie na calym swiecie z USA na czele. XXw minal i juz nie powroci.

 16. Frustrat 12.09.2012 20:44

  A pies ich trącał … teraz gwiazdy TVN-u zatańczą na mopie w magazynach Kauflandu 😀

 17. Tito 12.09.2012 22:06

  Mam powolny internet i miło było czasem obejrzeć Dowody Zbrodni, Mentalistę czy inny serial na TVN – będzie trzeba się przerzucić na neta 🙁
  I zniknie doskonałe źródło społecznych mądrości – TVN24. “Hasła wzywające do nienawiści – Bóg Honor Ojczyzna”…

 18. 84000 12.09.2012 22:41

  nic nie jest wieczne(…socjalizm,kapitalizm Kalijuga)
  ps.(Kalijuga (sanskr. Kāliyuga) – w kosmologii hinduistycznej czwarta część mahajugi trwająca 432 000 lat. Kalijugę poprzedzają satjajuga (zwana też krytajugą), tretajuga i dwaparajuga. Kalijuga jest określana jako wiek żelazny oraz jako “wiek kłótni i hipokryzji”.)wszystkiego najlepszego:):):)

 19. 8pasanger 13.09.2012 02:41

  O laboga o jak mi przykro :):):)Może qupie fojefudzkiemu zlicytują ferrari?Serwują papkę i kto ich by chciał oglądać?

 20. Squnik 17.09.2012 17:17

  Bardzo dobrze, że TVN leci na łeb na szyję. To żydowska telewizja (podobnie jak polsat) robiąca ludziom gąbkę z mózgu. Rzeczy błahe są w niej rozdmuchiwane do kosmicznych rozmiarów, zaś istotne są ledwo wspomniane lub w ogóle, jeśli kłóci się to z interesem liżących rządowe koryta. To telewizja wałkująca wszystko pod dyktat i uciechę rządzących. Uprawia coś na wzór komunistycznej propagandy: ludzie wyjeżdżają za pracą za granicę, nie dla tego, że w kraju nie ma pracy, tylko przez to, że umarł w nich patriotyzm prowadzący do śmierci głodowej w ich ojczyźnie.
  Czekam, aż jeszcze TVP się posypie i będzie normalnie, bo bardziej wiarygodne informacje są emitowane w MTV.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.