TV? 7 x NIE!
Dla tych, którzy chcą myśleć swoimi własnymi myślami.
1. ZACHOWAJ PRAWDZIWY OBRAZ ŚWIATA
Normalny człowiek może całkowicie zrezygnować z oglądania telewizji. Ale przyznaj, kiedy słyszysz o kimś, kto nie wie, co to „Klan”, albo nie rozpoznaje twarzy Krzysztofa Ibisza, myślisz, że coś nie jest z nim w porządku. Pustelnik albo sekciarz – myślisz – a przecież przez wieki ludzie nie wiedzieli nawet, że może istnieć telewizja. Czy byli przez to mniej szczęśliwi?
2. ZADAJ PYTANIE: CZY CZUJESZ SIĘ WOLNY?
Chociaż tego prawdopodobnie nie zauważasz, telewizja niepostrzeżenie staje się czymś bardzo ważnym w Twoim życiu. Nie wierzysz; myślisz, że masz nad tym kontrolę. Ale powiedz szczerze – czy umiałbyś wytrzymać bez telewizji przez pół roku? Naprawdę? Zdarzyło Ci się to kiedyś?
3. TELEWIZJA NAMIASTKĄ PRAWDZIWYCH PRZYJEMNOŚCI
Pewnie teraz zadajesz sobie pytanie: po co w ogóle miałbym rezygnować z oglądania telewizji, w imię czego? No to pomyśl – czy nie ma większych przyjemności na świecie? Oczywiście, że są! Ty wiesz, co sprawiłoby ci większą radość niż kolejny wieczór przed telewizorem. Ale nie myślisz o tym, żeby przeżyć coś lepszego. Bo to nie takie łatwe jak naciśnięcie guzika na pilocie. Boisz się postarać; albo ci się nie chce. Ale proszę, nie mów, że nie ma lepszych zajęć.
4. ZOSTAŃ PRAWDZIWYM BOHATEREM
Życie jest trochę jak wielki teatr. Są aktorzy, ci których chcemy oglądać i jest cała reszta – publiczność. Od ciebie tylko zależy, czy będziesz kimś wielkim, kto przeżywa autentyczne przygody, czy też jednym z tych bezimiennych widzów objadających się na pociechę chipsami. Pomyśl, czy bohaterowie filmów, które oglądasz i czasem podziwiasz, przesiadują godzinami przed szklanym ekranem? Nie! Oni żyją pełnią życia, kochają się, podróżują, bawią i robią milion innych rzeczy. A czy ty chciałbyś, żeby ktoś nakręcił film o Tobie? Czy ktoś chciałby taki film oglądać?
5. ŻYCIE JEST JEDNO A POTEM GAME OVER
Nie oszukujmy się: aby być jednym z bohaterów – tych, których widać, albo tych, którzy i bez tego są szczęśliwi, musisz mieć na to czas. A telewizja pożera go strasznie dużo, o wiele więcej niż byś chciał. Kim chcesz zostać? Aktorem, muzykiem, dziennikarzem, biznesmenem? Czy wydaje ci się, że można do tego dojść, nie poświęcając na to czasu? Beethoven podobno powiedział, że geniusz to 10 procent talentu i 90 procent pracy. Jeśli chcesz być w czymś dobry, musisz mieć na to wiele czasu. Zrezygnuj więc z tego, co nie prowadzi cię do celu. Zanim skończysz jak stary, zgorzkniały zgred. Teraz jeszcze nie jest za późno. Nie czekaj.
6. RZECZ STAJE SIĘ CZYMŚ NAJBLIŻSZYM
Nie chcę używać wielkich słów, ale… czy dostrzegasz drugiego człowieka? Niestety telewizor często zastępuje prawdziwe stosunki międzyludzkie. Nawet podczas świąt przestajemy rozmawiać z rodziną, bo wszyscy patrzą w stronę jej najważniejszego członka – telewizora. Czy często rozmawiasz szczerze z najbliższymi? Czy macie sobie coś do powiedzenia poza zdawkowymi formułkami? „Kiedy wrócisz?”, „Wyrzuć śmieci”. Czy potraficie ze sobą rozmawiać?
7. SPRÓBUJ ZROZUMIEĆ
To jest najtrudniejsze zadanie: zrozumieć, jak wiele możesz zyskać, jeśli poświęcisz swój czas, aby rozwijać się jako Człowiek. Stale uczyć się, krytycznie patrzeć na świat, umieć dostrzec drugiego człowieka. Nie zrozumiesz tego, będąc wpatrzonym w ruchome obrazki.
TELEWIZJA W NASZYCH GŁOWACH
Telewizja stała się zjawiskiem masowym w 1939 r. Pierwszym obrazem udostępnionym publicznie był symbol dolara.
W ciągu godziny emisji ponad 15 minut (czyli jedna czwarta) to reklamy i przerywniki.
Statystyczny Polak spędza przed telewizorem średnio 4 godziny i 17 minut dziennie, a w niedzielę 5 godzin 34 minuty. Oznacza to, że w ciągu całego życia poświęca na tę czynność 12 lat.
Na pytanie OBOP (1998) „Kto w największym stopniu, Pana (i) zdaniem, wpływa obecnie na obyczaje i zachowania młodzieży?” najwięcej, bo aż 61% ankietowanych odpowiedziało, że telewizja. Przeciętny dwunastolatek obejrzał w swoim życiu 8.000 zabójstw na ekranie.
TO MOŻESZ ZROBIĆ!
A teraz wyłącz telewizję, weź kartkę papieru i napisz na niej, co będziesz mógł zrobić w ciągu tych 12 lat, które zaoszczędzisz.
Autor: Marcin Wojtalik – od trzech lat nie ogląda telewizji
Źródło: Pomagamy