Tureckie okręty groziły zatopieniem platformy wiertniczej przy Cyprze

Opublikowano: 25.02.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 467

Wewnątrz organizacji NATO dojrzewa kolejny konflikt. Ponownie jedną ze stron jest Turcja, która niedawno wygrażała się Stanom Zjednoczonym w Syrii. Teraz ta sama Turcja próbuje sabotować poszukiwania złóż gazu w pobliżu Cypru, a jeszcze niedawno Recep Tayyip Erdoğan zagroził Grecji wojną i odebraniem jej wysp.

W piątek rano niedaleko Cypru miało miejsce niebezpieczne zdarzenie, które w najgorszym przypadku mogło sprowokować reakcję jednego z członków NATO i doprowadzić do starcia zbrojnego. Ewentualnie mogłoby się też okazać, że organizacja jako całość nie ma zamiaru reagować na wewnętrzny konflikt a wszelkie gwarancje o bezpieczeństwie jej członków widnieją tylko na papierze. Turcja, druga siła w NATO, zaczyna bowiem stosować ostrą retorykę wobec swojego “sojusznika”.

U wybrzeży Cypru pojawiła się platforma wiertnicza SAIPEM 12000, należąca do włoskiego przedsiębiorstwa energetycznego ENI. Statek miał wykonać odwierty w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru, do której Turcja rości sobie prawo. Platforma napotkała tam na pięć tureckich okrętów wojennych. Kapitan jednego z nich wezwał włoską jednostkę do zawrócenia i zagroził jej zatopieniem. Groźby zmusiły załogę statku do odwrotu i opuszczenia regionu.

Działalność włoskiej jednostki ma związek z poszukiwaniami przez Cypr i Grecję złóż gazu. Całkiem niedawno Erdogan zapowiedział, że jego okręty wojenne i lotnictwo są gotowe do wszelkich działań i obrony interesów państwa na morzu i najwyraźniej nie był to blef. Jak widać Turcja staje się coraz bardziej agresywna. Ciekawe jaka będzie reakcja NATO na groźby Erdogana – czy organizacja zamierza cokolwiek zrobić w tej sprawie, czy też będzie się biernie przyglądać jak “sułtan” napada na inne państwa wchodzące w skład jednego bloku militarnego i odbudowuje swoje wymarzone imperium.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Keeptalkinggreece.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.