Turecki magazyn nawołuje do przywrócenia kalifatu

Opublikowano: 31.07.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 445

Turecki magazyn informacyjny wywołał wielką debatę w kraju. Wszystko przez nową okładkę, na której umieszczono czerwoną flagę Imperium Osmańskiego z wezwaniem do przywrócenia kalifatu. Magazyn chwali również przekształcenie Hagii Sophii w meczet.

Islamski magazyn „Gercek Hayat” należy do prorządowej grupy medialnej Yeni Safek. Na stronie głównej pojawił się napis, że nadszedł czas na ponowną deklarację islamskiego kalifatu, bo „jeśli nie teraz, to kiedy?”. Czy Turcja faktycznie zamierza przywrócić kalifat?

Okładka magazynu zapoczątkowała wielką debatę w Turcji i ostatecznie doczekała się reakcji ze strony rządu. Rzecznik Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, Omer Celik stwierdził, że Republika Turcji jest demokratycznym, świeckim i społecznym państwem prawa, powołując się na pierwszy artykuł tureckiej konstytucji. Co więcej, przeciwko magazynowi Gercek Hayat złożono skargę, oskarżając go o podżeganie ludności do buntu przeciwko Republice Turcji.

Okładka islamskiego magazynu spotkała się z krytyką, choć wezwanie do przywrócenia kalifatu ma też swoich zwolenników w mediach społecznościowych. Taka debata ma szczególne znaczenie dla Turków, zwłaszcza w odniesieniu do niedawnej decyzji o przekształceniu muzeum Hagia Sophia w meczet.

Historia Hagii Sophii sięga 537 roku. Pierwotnie budynek ten służył jako kościół. W 1453 roku, po upadku Konstantynopola, Imperium Osmańskie zamieniło obiekt w meczet. Po upadku imperium i powołaniu Republiki Turcji, jej pierwszy prezydent Mustafa Kemal Ataturk w 1934 roku podjął decyzję o przekształceniu Hagii Sophii w dostępne dla wszystkich muzeum. Ostatecznie prezydent Recep Tayyip Erdogan unieważnił tamten dekret, przywracając wcześniejszą formę obiektu, a 26 lipca 2020 roku odbyły się tam pierwsze muzułmańskie modły.

Obecnie wśród islamistów panuje przekonanie, że turecki parlament ma prawo, aby w dowolnej chwili ogłosić nowy kalifat. Władze przynajmniej oficjalnie nie mają zamiaru tego robić, choć wydarzenia sprzed kilku lat sugerują, że jest dokładnie na odwrót. Turcja wielokrotnie groziła wojną Cyprowi i Grecji, prowadzi spory terytorialne oraz konflikt o surowce na Morzu Śródziemnym. Ponadto, Erdogan wysyła muzułmańskich imigrantów do Europy, nazywając ich „przyszłością Europy”, a w 2018 roku ogłosił, że Turcja jest kontynuacją Imperium Osmańskiego. Turcja próbuje rozszerzyć swoje wpływy i nieoficjalnie zmierza w kierunku kalifatu, a okładka magazynu Gercek Hayat ma najwyraźniej pomóc zbadać opinie społeczne.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Middleeasteye.net
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.