Tureccy żołnierze zginęli w Libii

Opublikowano: 24.02.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1376

Trwa zła passa Tureckich Sił Zbrojnych. W ciągu ostatnich kilkunastu dni w Syrii zginęło siedmiu tureckich żołnierzy, natomiast wczoraj prezydent Recep Tayyip Erdoğan poinformował o śmierci kilku wojskowych w Libii. Jednocześnie wspierane przez Turcję władze w Trypolisie zwróciły się do Stanów Zjednoczonych, aby te utworzyły bazę na libijskim terytorium.

W połowie stycznia władze w Ankarze poinformowały opinię publiczną o wysłaniu swoich wojsk, które miały wspomóc rząd w Trypolisie. Oprócz tureckich żołnierzy do Libii wyruszyli również syryjscy „rebelianci”, rekrutowani przez Turcję na terytorium syryjskich prowincji Afrin i Idlib. W ten sposób Turcy wyrazili jednoznaczne wsparcie dla Rządu Jedności Narodowej (GNA) walczącego z Libijską Armią Narodową (LNA).

Dokładna skala tureckiego zaangażowania w Libii nie jest znana, z kolei wczoraj poznaliśmy informacje o pierwszych tureckich ofiarach tego konfliktu. Erdoğan przebywając w tureckim Izmirze powiedział, że podczas wspierania GNA zginąć miało kilku żołnierzy Tureckich Sił Zbrojnych (TSK). Nie określił on jednak ich dokładnej liczby, choć mówił jednocześnie o blisko stu zabitych najemnikach walczących po stronie generała Chalify Haftara.

Także wczoraj o pomoc do Stanów Zjednoczonych zwrócił się rząd w Trypolisie. Chce on, aby Amerykanie rozmieścili na libijskim terytorium swojej bazy wojskowej. W ten sposób USA miałyby przeciwdziałać rosnącemu znaczeniu Rosji na kontynencie afrykańskim. Warto podkreślić, że Stany Zjednoczone nie są obecne w Libii od kwietnia ubiegłego roku, gdy swoją ofensywę przeciwko GNA rozpoczęły siły LNA.

Erdoğan poinformował przy tym o kolejnym międzynarodowym szczycie, który ma zostać poświęcony sytuacji w Libii i Syrii. Spotkanie przywódców Turcji, Francji, Niemiec i Rosji ma odbyć się już 3 marca.

Na podstawie: Almasdarnews.com, Bloomberg.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.