Tureccy dziennikarze żądają uwolnienia kolegów

Opublikowano: 15.01.2016 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 682

W Turcji wolność mediów jest poważnie zagrożona. W 2015 r. blisko 800 dziennikarzy zostało wyrzuconych z pracy, wielu aresztowanych. Według indeksu „Reporterów bez Granic” oceniającego wolność mediów, Turcja zajmuje 149 pozycję na 180 krajów.

Zgromadzeni 11 stycznia, na wiecu w Ankarze dziennikarze tureccy domagali się uwolnienia więzionych kolegów i wydawców. Wspierani byli m.in. przez Sezgina Tanrikulu wiceprzewodniczącego Republikańskiej Partii Ludowej (Cumhuriyet Halk Partisi, CHP), największej partii opozycyjnej.

Tego samego dnia rozpoczęło się śledztwo przeciwko popularnemu prezenterowi tureckiej telewizji Beyazitowi Ozturkowi, któremu organy ścigania zarzucają „propagandę terrorystyczną”. „Przestępstwo” Ozturka polegało na puszczeniu na wizji wypowiedzi kobiety, która oświadczyła, że podczas godzin policyjnych w mieście Diyarbakir (gdzie większość stanowią Kurdowie) „dzieci umierają”. Mimo, że Beyaziti Ozturk, pod presją mediów społecznościowych, przeprosił widzów programu, śledztwo ruszyło pełną parą.

Jak dowodzą fakty, wolność słowa w Turcji praktycznie nie istnieje. W 2015 roku ponad 156 dziennikarzy było aresztowanych w wyniku 484 działań prawnych realizowanych przez organy sądowe. W ubiegłym roku, blisko 800 żurnalistów zostało wyrzuconych z pracy z powodów związanych z ich zawodowymi czynnościami, a 7 tureckich firm medialnych było inwigilowanych. Rząd wykorzystuje zapisy ustawy antyterrorystycznej aby „przykręcić śrubę”.

Zdaniem Ahmeta Abakaya, przewodniczącego Tureckiego Stowarzyszenia Postępowych Dziennikarzy (Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı), wolność prasy w Turcji przeżywa najgorsze chwile od czasu ustanowienia konstytucji w 1961 roku.

Tymczasem, Prezydent Erdogan, ignorując zarzuty opozycji na temat zaciskania wolności słowa, powiedział, że wolność mediów jest bardzo ważna z punktu widzenia demokracji w kraju. „Media muszą być wolne” – dodał cynicznie.

Zgodnie z indeksem wolności prasy prowadzonym przez Reporterów Bez Granic Turcja zajmowała w 2015 roku 149 pozycję na 180 krajów. Polska została sklasyfikowana na 18 miejscu. Miejmy nadzieję, że nie dołączymy do Turcji w 2016 roku.

Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. cinq2 15.01.2016 11:45

    Co na to SZULC ?!
    Dalej będą ciągnąć turcje do uni.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.