Turcy rzucają wyzwanie Iranowi

Opublikowano: 12.11.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 960

W Samarkandzie spotkali się dziś przywódcy państw tureckich. Już na wstępnie padły mocne słowa. Oto bowiem prezydent Republiki Azerbejdżanu Ilham Alijew, zwracając się do uczestników szczytu Organizacji Państw Tureckich, upomniał się o prawa mieszkańców, należącego do Iranu, Południowego Azerbejdżanu.

Podczas szczytu Organizacji Państw Tureckich, prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew domagał się, aby w innych krajach na świecie, gdzie żyją obywatele jego kraju, a także Turcy innych narodowości, posiadali oni możliwość nauki języka tureckiego.

„Świat turecki obejmuje nie tylko niepodległe kraje tureckie i ma szersze granice geograficzne. Myślę, że już najwyższy czas, aby prawa obywateli, bezpieczeństwo, zachowanie tożsamości narodowej, ochrona przed asymilacją Turków żyjących poza granicami Organizacji Państw Tureckich zostały uwzględnione przez tę organizację. Możliwość nauki w języku ojczystym w szkołach powinna realizować przez młode pokolenie żyjące w świecie tureckim. Niestety czterdzieści milionów Azerbejdżan żyjących poza granicami Republiki Azerbejdżanu jest pozbawionych tego prawa” – powiedział prezydent Azerbejdżanu.

Wezwał również, aby inne państwa tureckie również przyłączyły się do apelu. Podkreślił, że jego rząd przywiązuje szczególna wagę do wolności i bezpieczeństwa Azerbejdżanom zamieszkujących w innych państwach. „Prawo do nauki w języku ojczystym dla naszych rodaków mieszkających w innych krajach należy postawić na pierwszym miejscu spraw Organizacji Państw Tureckich i w tym kierunku należy podjąć niezbędne działania. Rząd Azerbejdżanu przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia praw, wolności i bezpieczeństwa Azerbejdżanom mieszkającym w innych krajach” – wyjaśnił Ilham Alijew.

Przypomnijmy, że od blisko dwóch miesięcy w Iranie mają miejsce gwałtowne protesty, którym towarzyszą starcia z siłami porządkowymi. Wrzenie rewolucyjne ogarnęło wszystkie regiony, w tym także te, w których większość ludności stanowią Turcy. Media w Azerbejdżanie w ostatnich dniach zaostrzyły retorykę, wskazując na potrzebę zjednoczenia Azerbejdżanu.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: MagnaPolonia.org
Wideo: YouTube.com
Autorstwo: MediaNarodowe.com

2

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sga 13.11.2022 11:31

    podzial od dawna juz jest. nic nowego
    iran choc islamski
    bedzie wspieral armenie chrzescijanska
    chyba ze jakis przewrocik, dla odmiany kraje brixs zrobia w azerbejdzanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.