Turcja zmienia nazwę, bo nie chce być kojarzona z indykiem

Opublikowano: 04.06.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 901

Turcja wdraża rebranding. Zamierza zmienić nazwę. Złożyła w tej sprawie wniosek do Organizacji Narodów Zjednoczonych, który sygnowany jest przez szefa tureckiego MSZ Mevluta Cavusoglu. Dlaczego zdecydowano się na taki ruch? Powodem ma być fakt, że państwo kojarzone jest z indykiem, co nie podoba się mieszkańcom Turcji.

Mieszkańcy Turcji posługują się turecką nazwą Türkiye, jednakże na arenie międzynarodowej kraj funkcjonuje jako Turkey, bowiem tak brzmi jego nazwa w języku angielskim. Turkom nie podoba się jednak to, że ich państwo kojarzone jest z indykiem, a więc drobiem będącym główną atrakcją amerykańskiego stołu podczas Święta Dziękczynienia. Ma to budzić negatywne skojarzenia.

Działania związane z wprowadzeniem nowego nazewnictwa to pokłosie zainaugurowanego pod koniec ubiegłego roku rebrandingu. Prezydent Turcji wydał wówczas memorandum w tej sprawie i zwrócił się do Turków, aby zaczęli posługiwać się nazwą Türkiye. W styczniu 2022 roku z kolei rozpoczęto akcję „Hello Türkiye” promującą nowe nazewnictwo. Zmiana nazwy, w przekonaniu Turków, ma korzystnie wpłynąć na wizerunek kraju.

Jak potwierdził Stephane Dujarric, rzecznik ONZ, zmiana dotycząca międzynarodowej nazwy kraju rządzonego przez prezydenta Erdoğana, zaproponowana przez Turcję, została zaakceptowana przez zgromadzenie i weszła w życie.

Przypomnijmy, że nie tylko Turcja zmieniła nazwę. Holandia na początku 2020 roku zmieniła nazwę na Niderlandy. Zmiany te miały kosztować 200 tysięcy euro. Górna Wolta 4 sierpnia 1984 roku zmieniła nazwę na Burkina Faso. Miało to być symboliczne zerwanie z kolonialną przeszłością. Macedonia zmieniła oficjalnie nazwę na Macedonię Północną w 2019. Tym samym zakończyła trwający od 1992 roku konflikt z Grecją. Niewielkie afrykańskie królestwo Suazi 19 kwietnia 2018 roku, czyli z okazji 50. rocznicy niepodległości, zmieniło nazwę na Eswatini. Republika Zielonego Przylądka, dawna kolonia portugalska, w 2014 roku zmieniła nazwę na Cabo Verde.

Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Na podstawie: TVN24.pl, WP.pl, Wyborcza.pl, RMF24.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0

3

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 04.06.2022 19:54

    nie zdziwię się Polskę rząd zechce zmienić na Polkrainę

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.