Turcja zdradzi Ujgurów?

Opublikowano: 29.12.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1418

Chiny ogłosiły ratyfikację traktatu ekstradycyjnego z Turcją, który Pekin może wykorzystać m.in. do przyspieszenia powrotu niektórych uchodźców muzułmańskich Ujgurów podejrzanych o „terroryzm”. Choć turecki parlament nie ratyfikował jeszcze umowy bilateralnej podpisanej w 2017 r., wzbudziło to zaniepokojenie licznej ujgurskiej diaspory (szacowanej na 50 tys. osób) w Turcji.

Turcja ma więzi językowe i kulturowe z Ujgurami, a Ankara od dawna jest jednym z głównych obrońców ich sprawy na arenie międzynarodowej, choć w ostatnim czasie publiczne poparcie Turcji osłabło. W regionie Xinjiang (północny zachód) Chiny zainicjowały politykę maksymalnego nadzoru Ujgurów po wielu atakach na ludność cywilną. Pekin obwinił za ataki separatystów i islamistów ujgurskich.

Według zagranicznych ekspertów chińskie władze internowały w „obozach” co najmniej milion osób, w tym wielu Ujgurów. Pekin odrzucił te oskarżenia, mówiąc, że są to „ośrodki szkolenia zawodowego”, których celem jest pomoc w przekwalifikowaniu ludności do znalezienia pracy i tym samym odejścia od ekstremizmu. „Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych ratyfikował” chińsko-turecki „traktat ekstradycyjny”, poinformował w sobotę wieczorem chiński parlament w krótkim oświadczeniu.

W myśl traktatu ekstradycje mogą być jednak kwestionowane z kilku powodów. W szczególności, jeżeli państwo, do którego złożono wniosek o ekstradycję, uważa, że ​​wniosek dotyczy „przestępstwa politycznego”, lub jeśli ten ostatni korzysta z prawa do azylu. „Ten traktat ekstradycyjny wywołuje niepokój wśród Ujgurów, którzy uciekli z Chin i nie mają jeszcze tureckiego obywatelstwa” – powiedział AFP Dilxat Raxit, rzecznik Światowego Kongresu Ujgurów, organizacji uchodźczej z siedzibą w Niemczech. „Wzywamy rząd turecki (…), aby traktat nie stał się instrumentem prześladowań” – dodał, wskazując, że Pekin wywiera ekonomiczną presję na Turcję, aby ratyfikowała dokument.

Turcja jest jedynym krajem z muzułmańską większością, który jak dotąd publicznie potępił traktowanie Ujgurów. Minister spraw zagranicznych Turcji określił to na początku 2019 r. jako „hańbę dla ludzkości”. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pochwalił jednak w zeszłym roku w Chinach politykę prowadzoną w Xinjiangu, oceniając tamtejszych ludzi jako „szczęśliwych” – wynika z komentarzy cytowaną przez oficjalną agencję China News.

Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.