Turcja sponsoruje tajne obozy w Syrii

Opublikowano: 27.10.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 300

Reporterzy BBC wykryli znajdujący się na terenie Syrii tajny obóz, gdzie przetrzymywani są byli bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (ISIL). Placówką kieruje zbrojne ugrupowanie Armia Wyzwolenia (Dżaisz al-Tahrir), ściśle powiązane z Wolną Armią Syryjską. Trzymani są tam bądź dezerterzy bądź osoby wzięte do niewoli. Wśród nich są również Europejczycy, w tym Polacy.

Pracownicy brytyjskiej stacji nie mieli możliwości osobistego dotarcia do obozu, udało im się jednak uzyskać informacje od jego komendanta oraz kilku przetrzymywanych tam osób. Więźniowie, niektórzy przebywający tam wraz z rodzinami, twierdzili, że są tam dobrze traktowani, jednak wielu z nich chętnie opuściłoby obóz. Komendant obozu Mohammad al-Gabi powiedział dla BBC, iż głównym celem jest doprowadzenie do rehabilitacji byłych bojowników poprzez zmianę ich sposobu myślenia. Twierdzi też, że mają oni drogę otwartą do powrotu do swoich krajów.

– Ci, którzy chcą powrócić do domu mogą kontaktować się ze swoimi ambasadami i koordynować z nimi swoje działania za naszym pośrednictwem – mówił al-Gabi. Jednocześnie zaznaczył, że nie wszyscy będą mogli swobodnie opuścić teren obozu. Te osoby, które popełniły zbrodnie zostaną postawione przez sądem kierującym się zasadami prawa islamskiego – szariatu i być może zostaną stracone.

Armia Wyzwolenia uczestniczy w tureckiej operacji wojskowej Tarcza Eufratu ukierunkowanej przeciwko ISIL, co umożliwia jej branie do niewoli islamskich bojowników. Ponadto, jak twierdzi BBC, uruchomiona została podziemna linia kolejowa wykorzystywana przez inne ugrupowania rebelainckie oraz brytyjskie i europejskie służby wywiadowcze do transportowania bojowników ISIL i jego zwolenników. Warto zaznaczyć, że działając w ścisłym porozumieniu z Turcją Armia Wyzwolenia walczy nie tylko z bojówkami ISIL, lecz także z Kurdami, których Turcja uznaje za swoich głównych wrogów. W sierpniu doszło do walk zbrojnych pomiędzy korzystającą z dostaw amerykańskiego uzbrojenia Armią Wyzwolenia a kurdyjskimi ugrupowaniem Syryjskie Siły Demokratyczne, również otrzymującym wsparcie wojskowe ze strony USA.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o