Turcja prosi Amerykę o wsparcie militarne

Opublikowano: 22.02.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1416

Po bombardowaniu pozycji tureckiego wojska i sprzymierzonych z nim „rebeliantów”, władze Turcji zwróciły się do Stanów Zjednoczonych o pomoc wojskową. Chcieliby mianowicie, aby Amerykanie rozmieścili baterię rakiet Patriot na turecko-syryjskiej granicy. Tymczasem Rosja zażądała od Turcji zaprzestania wspierania dżihadystów w syryjskiej prowincji Idlib.

Przedwczorajsza kontrofensywa syryjskich dżihadystów przeciwko Syryjskiej Armii Arabskiej (SAA) w prowincji Idlib otrzymała wsparcie tureckiej artylerii. Z tego powodu rosyjskie lotnictwo zaatakowało pozycje „rebeliantów” i tureckiego wojska, w wyniku czego zginęło dwóch tureckich żołnierzy, a pięciu kolejnych zostało rannych. Samo wstrzymanie ostrzału przez Turcję było związane z interwencją Moskwy u władz w Ankarze.

Niedługo po tym wydarzeniu w mediach wypowiedział się turecki minister Hulusi Akar. Według niego Amerykanie mogliby wspomóc swojego sojusznika z NATO, czyniąc to poprzez rozmieszczenie dwóch amerykańskich baterii rakiet Patriot na granicy turecko-syryjskiej. Agencja Bloomberg, powołując się na swojego informatora w tureckich władzach, twierdzi, że dzięki ochronie ze strony Patriotów tureckie F-16 mogłyby atakować pozycje syryjskiego wojska.

Oficjalna prośba w tej sprawie miała zostać przekazana w ubiegłym tygodniu. Właśnie wówczas w Turcji przebywał amerykański wysłannik ds. Syrii, James Jeffrey. Jak na razie Ankara nie otrzymała jednak odpowiedzi z Waszyngtonu. Należy zresztą podkreślić, że od dłuższego czasu trwa spór wokół zakupu systemów Patriot przez Turcję. Amerykański prezydent Donald Trump uzależnia bowiem sprzedaż tej broni od rezygnacji przez Turcję z zakupu rosyjskich systemów rakietowych S-400.

Stanowisko w sprawie kontrofensywy syryjskich dzihadystów i tureckiego wojska zajął rosyjski resort obrony. Wezwał on Turcję do zakończenia swojego wsparcia dla działań terrorystów i przekazywania im broni. Ponadto Rosjanie potępili wczorajszy atak na oddziały SAA, co ich zdaniem było nie pierwszym już przypadkiem tureckiego zaangażowania w pomoc dla „rebeliantów”.

Na podstawie: Ahvalnews.com, Presstv.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.