Turcja opuści NATO i stworzy nowy sojusz?

Opublikowano: 19.05.2022 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1721

Głównym tematem międzynarodowym w ostatnim czasie była perspektywa przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. 18 maja wnioski z tych krajów zostały złożone na ręce Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Podkreślił on, że decyzja Helsinek i Sztokholmu wzmocni bezpieczeństwo Europy w krytycznym momencie. Jens Stoltenberg zaznaczył, że z zadowoleniem przyjmuje ten krok, a każdy naród ma prawo do wyboru własnej drogi.

Powodem podjęcia nadzwyczajnych działań przez te kraje była wojna na Ukrainie. Zmusiła Finlandię i Szwecję do rezygnacji ze statusu neutralnego. Następnie instytucje publiczne krajów skandynawskich rozpoczęły niezbędne do tego procedury. Oznacza to, że Sojusz Północnoatlantycki powiększy się z 30 do 32 państw. Okazało się jednak, że nie wszystko jest takie proste i istnieje ryzyko, że Sojusz nie zyska, lecz straci.

Turcja kategorycznie sprzeciwiła się nowym członkom NATO. 16 maja prezydent Erdogan powiedział, że Ankara jest przeciwna członkostwu Finlandii i Szwecji w NATO. Podczas briefingu podkreślił, że jeśli te kraje wejdą do sojuszu, to NATO przestanie być organizacją na rzecz bezpieczeństwa, a stanie się miejscem dla tych, którzy wspierają terroryzm. Powodem jest wspieranie przez te dwa państwa Partii Pracujących Kurdystanu, czyli PKK, którą Turcja uważa za organizację terrorystyczną.

Pojawiły się już doniesienia, że Turcja jest gotowa opuścić Sojusz Północnoatlantycki, jeśli przystąpią do niego Finlandia i Szwecja. Turcji nie będzie zbytnio brakować NATO. To bardzo trudny i krnąbrny partner. Ale jeśli Turcja opuści Sojusz, NATO poniesie poważne straty wizerunkowe. Powstanie precedens i jedność Sojuszu zostanie złamana. Turcja będzie mogła stworzyć sojusz z Azerbejdżanem, Kazachstanem, Kirgistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem. Jest to długoletnia inicjatywa tureckiego kierownictwa.

Erdogan nie byłby jednak sobą, gdyby nie postawił Waszyngtonowi i Brukseli szeregu warunków dotyczących przyjęcia Szwecji i Finlandii. Zażądał powrotu jego państwa do programu dostaw myśliwców F-35, zniesienia amerykańskich sankcji na zakup rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400, a przede wszystkim szef Turcji zażądał od przywódców Szwecji i Finlandii uznania PKK za organizację terrorystyczną. Pamiętajmy, że przedstawiciele tej partii zasiadają w parlamentach tych krajów.

Stary Erdogan nikomu nie daje spokojnego życia, a teraz postawił trudne zadanie przed kierownictwem NATO i Stanów Zjednoczonych. Czy iść dalej i dać się szantażować, czy też zagrozić integralności NATO i sprowokować powstanie nowego sojuszu, który nie wpuści nikogo do Azji Środkowej, na Wschód i do Afryki?

Autorstwo: Timoschuk
Źródło: WolneMedia.net

22

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Dandi1981 19.05.2022 09:57

  Daj palec bedzie chcial cala reke a w razie wojny globalnej zdradza nato przy 1 okazji

 2. KubaD. 19.05.2022 11:00

  Bardzo dobrze, przynajmniej ma jaja.
  Polsko języczny rząd wpuszcza do Polski ludzi (oraz daje im przywileje), których każdy inny kraj w naszej sytuacji nazwałby terrorystami (UPA).

 3. MasaKalambura 19.05.2022 12:13

  Dla szerszego spojrzenia strategicznego polecam ten filmik:
  https://www.youtube.com/watch?v=T5Nwjubu9oc&t=2369s&ab_channel=HISTORIAREALNA

 4. AlbertW41 19.05.2022 15:58

  Do czego Turcji potrzebne jest NATO? Sa najsilniejszym czlonkiem NATO a nowoczesnej broni kupic nie moga. Rosja nie jest dla nich zagrozeniem, a nikt w rejonie im nie podskoczy. Wyjscie z NATO rozwiazaloby im rece mogliby powrocic do rozszezania swoich wplywow w regionie. Mysle ze NATO straciloby duzo na wyjsciu Turcji a poza tym nie wiem czy to jest w ogole mozliwe.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.