Turcja i Rosja zabezpieczą syryjsko-turecką granicę

Opublikowano: 23.10.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

Blisko pięć godzin trwało spotkanie pomiędzy prezydentami Rosji i Turcji, Władimirem Putinem i Recepem Tayyipem Erdoğanem, którzy rozmawiali w Soczi na temat obecnej sytuacji w Syrii. Ostatecznie osiągnięto konsensus dotyczący stworzenia strefy buforowej na syryjsko-tureckiej granicy, stąd zostaną z niej wycofane siły kurdyjskie zastąpione przez wspólne patrole żołnierzy tureckich i rosyjskich.

Przywódcy obu państw spotkali się w rosyjskim kurorcie na kilka godzin przed zakończeniem 120-godzinnego zawieszenia broni w północnej Syrii pomiędzy tureckim wojskiem a kurdyjskimi bojownikami, ustanowionego po ubiegłotygodniowym spotkaniu Erdoğana z amerykańskim wiceprezydentem Mike’m Pence’m. W swoim wspólnym oświadczeniu prezydenci Rosji i Turcji podkreślili, że do najpilniejszych obecnie spraw do załatwienia należą powstrzymanie ugrupowań terrorystycznych, rozwiązanie problemu syryjskich uchodźców oraz potrzymanie obecnych rosyjsko-tureckich relacji.

Putin podczas konferencji prasowej po spotkaniu stwierdził, że turecka operacja militarna „Źródło pokoju” mogła przyczynić się do wypuszczenia z więzień ekstremistów z Państwa Islamskiego, dlatego zapewnienie pokoju w Syrii zależne jest od poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej tego kraju. Zapewnić taki stan w regionie Bliskiego Wschodu mogą jedynie Turcja i Syria, przy czym władze syryjskie powinny prowadzić także dialog z przedstawicielami kurdyjskiej społeczności. Tylko w ten sposób Kurdom można zapewnić odpowiednie prawa w ramach wieloetnicznego narodu syryjskiego.

Międzynarodowa społeczność powinna z kolei pochylić się nad losem syryjskich uchodźców, którzy od kilku lat przebywają na terenie Turcji. Odpowiednie agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych powinny więc pomóc w ich powrocie do Syryjskiej Republiki Arabskiej, zaś powinno to mieć miejsce bez upolityczniania całej sprawy oraz bez żadnych warunków wstępnych.

Erdoğan więcej miejsca poświęcił samym stosunkom turecko-rosyjskim, oceniając swoją kolejną wizytę w Rosji jako bardzo owocną. Polityk podkreślił, że w ostatnim czasie stale zwiększa się obustronna wymiana handlowa, natomiast dodatkowo oba państwa rozpoczęły współpracę wojskową polegającą głównie na rosyjskich dostawach uzbrojenia do Turcji. Turecki prezydent dodał, że rozmawiano także o kontynuacji procesu pokojowego w formacie ustanowionym w kazachskim Nursułtanie, stąd już w przyszłym tygodniu ma zebrać się komisja konstytucyjna powołana w celu opracowania nowej syryjskiej ustawy zasadniczej.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zaprezentował z kolei dziesięciopunktową umowę dotyczącą konfliktu w północnej Syrii. Przede wszystkim przedłuża ona zawieszenie broni na kolejnych 150 godzin, podczas których kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) mają wycofać się 30 km w głąb państwa syryjskiego, a mają nad tym czuwać rosyjska żandarmeria wraz z syryjską armią. Na granicy syryjsko-tureckiej ma więc powstać 10 km strefy buforowej nadzorowanej już od dnia dzisiejszego przez wspólne patrole rosyjskich oraz tureckich żołnierzy, zaś obie strony mają zwalczać ewentualne zagrożenie terrorystyczne.

Na podstawie: Cumhuriyet.com.tr, Ria.ru
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o