Tunezyjskie kobiety chcą poligamii

Opublikowano: 03.02.2019 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2411

Grupa tunezyjskich kobiet postanowiła zgłosić dosyć osobliwy postulat, jakim jest zmiana prawa i wprowadzenie możliwości zawierania małżeństw poligamicznych, które obecnie są nielegalne i surowo karane. Zdaniem zwolenników takiego rozwiązania, Tunezyjki będą mogły w ten sposób łatwiej znaleźć męża, natomiast krytycy oskarżają inicjatorki akcji o chęć zdyskredytowania rządzącej Partii Odrodzenia jako ugrupowania konserwatywnego islamu.

Akcja protestacyjna w tej sprawie została zwołana za pośrednictwem mediów społecznościowych, zaś zaangażowane w nią kobiety chcą zamanifestować swoje poparcie dla małżeństw poligamicznych. Tunezyjki uważają więc, że zmieniony powinien zostać Kodeks praw osobistych, czyli zbiór dotyczący zakresu praw przysługujących kobietom w tym kraju, a zrewidowane powinny być również jego niezgodne z prawem szariatu zapisy dotyczące rozwodów i adopcji dzieci.

Poligamia może liczyć na poparcie niewielkiej części tunezyjskich ugrupowań oraz islamskich duchownych. Ci ostatni zauważają bowiem, że coraz większa liczba Tunezyjek nie może znaleźć męża, przy czym większość muzułmańskich uczonych z Tunezji nie uważa, aby było to najlepsze rozwiązanie tego problemu. Tymczasem Tunezja według badań znajduje się na czwartym miejscu w całym świecie arabskim, jeśli chodzi o ilość samotnych kobiet.

Podejmowanie tego tematu przez zwolenników prawa szariatu ma mieć przy tym podłoże polityczne, a więc ma być próbą podkopania zaufania dla rządzącej Partii Odrodzenia, która dotychczas była uważana za ugrupowanie jednoznacznie islamistyczne. i wzorujące się na tureckiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Na podstawie: MiddleEastMonitor.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. armagedon 03.02.2019 15:08

    Rolnik szuka Żony Tunezyjki – to byłby hit.

  2. Fenix 04.02.2019 10:01

    Tunezyjka szuka męża na całym świecie przez internet – to jest hit !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.