TubeFire do sądu

Opublikowano: 27.08.2011 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 534

3 milionów dolarów odszkodowania domagają się wytwórnie muzyczne od właściciela serwisu TubeFire, umożliwiającego konwersję klipów wideo z YouTube’a na zwykłe pliki.

Serwis YouTube nie umożliwia zapisywania oglądanych klipów wideo, jest tradycyjnym serwisem streamingowym, gdzie za darmo możemy posłuchać muzyki, obejrzeć zwiastuny filmów czy też posłuchać, co piszczy w trawie poszczególnych internautów. Nie brak jednak osób, które chciałyby móc odtworzyć później przesłuchane kawałki, nie tylko tworząc listy w serwisie. Niektóre przeglądarki oferują stosowne wtyczki, są także inne miejsca w sieci, gdzie dostępna jest konwersja pliku, by możliwe było jego zapisanie na dysku twardym.

Jednym z nich jest japoński TubeFire. Zasada jego użytkowania była prosta – wystarczyło wpisać id danego pliku wideo, wybrać format docelowy i nacisnąć Convert. Nie wszyscy byli jednak do tego pomysłu tak entuzjastycznie nastawieni, jak sami internauci. Swoje niezadowolenie na piśmie postanowiły wyrazić wytwórnie muzyczne – wielka czwórka oraz 25 mniejszych. Do Sądu Rejonowego w Tokio 19 sierpnia trafił pozew RIAJ, czyli Recording Industry Association of Japan, wymierzony przeciwko MusicGate, właścicielowi TubeFire.

Wytwórnie twierdzą, że tylko w maju i czerwcu dokonano konwersji około 10 tysięcy klipów wideo z muzyką, na podstawie czego obliczono hipotetyczne straty na poziomie 3 milionów dolarów – tyle bowiem TubeFire musiałby zapłacić za licencje do tych utworów. I odszkodowania w takiej wysokości wytwórnie właśnie się domagają.

Serwis informuje na swojej stronie, że zawsze starał się stać w zgodzie z prawami autorskimi, jednak do sądu w Tokio wpłynął pozew oskarżający go o ich naruszenie. Podkreślono, że nie otrzymano jeszcze pisemnej wersji dokumentu, niemniej jednak 23 sierpnia postanowiono zawiesić usługę do czasu, aż nie zostaną wyjaśnione wszelkie kwestie prawne.

Czekamy na wyznaczenie daty pierwszej rozprawy.

Opracowanie: Michał Chudziński
Na podstawie: TorrentFreak
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. wafelkill 27.08.2011 11:44

    Slono sobie licza…3000000/10000=300$ za kawalek:/
    Przeciez to jest ZART!Prawa autorkie musza odejsc w zapomnienie!
    Jak wiele innych rzeczy abysmy mogli w koncu zaczac zyc…
    27.08.11

  2. mgmg 27.08.2011 17:30

    27.08.11
    Koncert Dody. Koniec świata 😉

  3. Raptor 30.08.2011 02:55

    Jeśli ktoś nie chce, żeby pliki zapisywały się na komputerach internautów, to po prostu nie może ich udostępniać w Internecie i nie może na to pozwalać innym. Ale im przecież nie o to chodzi, tylko o podwójny biznes i darmową reklamę przy okazji. Piractwo i łamanie licencji jest dokładnie tym, czego potrzebują, bo to zwiększa zysk i doskonale o tym wiedzą, tylko nie mogą się przyznać. Gdyby komercyjne utwory były w 100% zabezpieczone, to zyski spadłyby drastycznie.

  4. sfisol 31.08.2011 10:56

    Nie uogolniajcie. Prawo autorskie osobiste jest potrzebne. Kontrowersje wzbudza prawo autorskie majatkowe. To o nim dyskutujecie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.