Tu Stalinogród

Opublikowano: 15.01.2020 | Kategorie: Filmy dokumentalne

Liczba wyświetleń: 477

„Tu Stalinogród” to blisko 50-minutowy film dokumentalny opowiadający o latach 1953-56, kiedy to Katowice nosiły imię Wodza Rewolucji – Józefa Stalina, a województwo nazwano stalinogrodzkim. Film przynosi odpowiedź na pytanie, czy mieszkańcy Górnego Śląska sami wystąpili z taką inicjatywą. Autorzy pokazują tamten czas w szerszym kontekście historycznym, odwołując się do lat tuż powojennych: deportacji części tutejszej ludności, wywózek Górnoślązaków do Związku Radzieckiego i batalionów pracy przymusowej. W filmie wypowiadają się historycy, badacze literatury i struktury miasta, a także osoby urodzone w Stalinogrodzie: reżyser Lech Majewski i zmarły tuż po zakończeniu zdjęć Michał Smolorz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o