Tsipras ugina się pod szantażem?

Opublikowano: 11.07.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 718

Premier Grecji zaproponował „partnerom” z Europy porozumienie, bliźniaczo podobne do tego, które jego rodacy odrzucili w niedzielnym referendum – zakłada m.in. podwyżkę VAT-u na żywność czy masową prywatyzację. Dokument musi jeszcze uzyskać poparcie greckiego parlamentu.

Alexis Tsipras zgodził się na bardzo znaczącą podwyżkę podatku VAT-u, m.in. na żywność, elektryczność, wodę czy lekarstwa. Grecja jest gotowa zrezygnować z ulg podatkowych na wyspach, o które tak długo walczyli negocjatorzy z rządu Syrizy. Obiecano także zaoszczędzić na emeryturach – 0,5 proc. PKB w tym roku i 1 proc. w przyszłym, co oznacza przede wszystkim całkowite ujednolicenie podwyższenia wieku emerytalnego do 2022 roku. Przypomnijmy, że w Grecji już teraz panuje 27 proc. bezrobocie. Płace w budżetówce mają być systematycznie obniżane przez następne 4 lata; ma też dojść do fali prywatyzacji – Grecja ma sprzedać swoje lotniska, porty oraz sektor energetyczny.

Warunki, przedstawione w propozycji Alexisa Tsiprasa, są bliźniaczo podobne do porozumienia, odrzuconego przez naród grecki w niedzielnym referendum. Prawie 2/3 głosujących powiedziało „nie” dla dalszej polityki cięć, narzuconej przez Eurogrupę, do czego zresztą zachęcał ich premier i rząd Syrizy, wybranej właśnie ze względu na konsekwentny sprzeciw wobec okrutnych i szkodliwych dla greckiej gospodarki „reform”. Propozycja Tsiprasa spotkała się z oburzeniem dużej części członków partii, m.in. ministra energetyki Panagiotisa Lafazanisa, który nie podpisał się pod dokumentem, a także Zoe Konstantopoulou, marszałkinią Sejmu, która zapowiedziała nawet, że żadne nowe memorandum, wpisujące się w politykę cięć, nie zostanie przedstawione w greckim parlamencie. Jak dowiedział się nieoficjalnie Strajk.eu, w samym sekretariacie Syrizy opinie na temat memorandum są mocno podzielone.

O tym, czy propozycja zostanie przedstawiona europejskim „partnerom” ma w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin zadecydować grecki sejm. Z pewnością poprą go posłowie Nowej Demokracji oraz To Potami – dwóch partii, popierających narzuconą przez europejskie instytucje politykę austerity; można się spodziewać sprzeciwu ze strony części posłów i posłanek Syrizy oraz ich koalicjantów, Komunistycznej Partii Grecji, Niezależnych Greków (koalicjant), a także faszystowskiego ugrupowania Złoty Świt.

Greckim bankom lada dzień skończy się gotówka. Już teraz można wypłacać najwyżej 60 euro dziennie, co prowadzi do znacznego zahamowania handlu i popytu. Grecki rząd walczy o kolejną transzę „pomocową” czyli kredyt w wysokości 53,5 mld euro, które zobowiązuje się oddać w ciągu najbliższych trzech lat. W październiku mają się rozpocząć rozmowy o renegocjacji greckiego zadłużenia. Tymczasem dziś wieczorem na ateńskim placu Syntagma odbędzie się masowa demonstracja przeciwników polityki oszczędnościowej.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Piechota 11.07.2015 18:27

    Czy Tsipras dał się przekupić unijnym bankokratom? Czy jednak Grecja nie odzyska niepodległości i nastąpi jej rozbiór? To smutne. I przerażające.

  2. argos1 12.07.2015 10:28

    Myślę, że rząd Grecji po nieudanych, dla wierzycieli z Eurogrupy rzecz jasna, rozmowach na posiedzeniu Rady Ministrów Finansów Strefy Euro w Atenach, zwróci się po pomoc do władz Rosji i Chin o udzielenie długoterminowego kredytu na korzystniejszych warunkach. To jest przysłowiowy “as w rękawie” Grecji, z którego do tej pory rząd Tsiprasa nie skorzystał. Jaka będzie reakcja potencjalnych kredytodawców? – zobaczymy…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.