3 lata więzienia za działalność niepodległościową

Opublikowano: 20.03.2012 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 141

INDONEZJA/PAPUA ZACHODNIA. 16 marca 2012 roku sąd rejonowy w Jayapura uznał pięciu Papuasów za winnych aktu wywrotowego i skazał ich na trzy lata więzienia. Skazani to kolejno: Selpius Bobii – działacz społeczny; Sananay Kraar – urzędnik państwowy; Dominikus Sorabut – filmowiec; Edison Waromi – były więzień polityczny oraz Forkorus Yaboisembut – papuaski przywódca plemienny. Odczytaniu wyroku towarzyszył pokaz siły. Na ulicach prowadzących do gmachu sądu rozlokowano 600 policjantów z mobilnych brygad policyjnych BRIMOB oraz 300 żołnierzy, wspieranych przez armatki wodne, 13 pojazdów opancerzonych Barracuda oraz siedem pojazdów szturmowych.

Pięciu mężczyzn obłożonych wyrokiem indonezyjskiego sądu wzięło udział w Trzecim Papuaskim Kongresie Ludowym, który odbył się w październiku 2011 roku. Podczas zgromadzenia potwierdzono wolę utworzenia niepodległego państwa Papui Zachodniej i sformułowano apel o wsparcie tego procesu do społeczności międzynarodowej. W ostatni dzień kongresu uczestnicy spotkania, nieuzbrojeni cywile, zostali brutalnie zaatakowani przez indonezyjskie służby bezpieczeństwa. Funkcjonariusze zamordowali co najmniej sześciu Papuasów, setki innych pobili bądź aresztowali.

Grupa działaczy, która stanęła przed obliczem indonezyjskiego sądu. brała czynny udział w organizacji stłumionego spotkania. W rewanżu zostali wciągnięci w pokazowy proces. Nadwyrężając zobowiązania prawne oraz zasady wolności słowa, indonezyjscy notable sięgnęli po represje sądową, by zamknąć usta znanym aktywistom na rzecz niezależności Papui Zachodniej.

Organizacja Human Rights Watch skrytykowała wyrok trzech lat pozbawienia wolności dla piątki oskarżonych, przypominając, że osoby odpowiedzialne za brutalne stłumienie październikowego kongresu pozostają nadal bezkarne. 17 policjantów, w tym dowódca policji w Jayapura, Imam Setiawan, otrzymali jedynie pisemne ostrzeżenia „za popełnienie wykroczenia”. Gwałtowne działania policji i personelu wojskowego są zatem całkowicie akceptowane przez rząd i puszczane płazem. Dotyczy to także niehumanitarnego obchodzenia się z zatrzymanymi. Yoboisembut, Kraar i Sorabut byli kopani oraz bici kolbami karabinów przez policjantów już na terenie aresztu.

Jeden z adwokatów broniących oskarżonych, Gustaw Kewer powiedział, że organizacja kongresu powinna być traktowana jako wyraz demokratycznego prawa do wolności słowa. Decyzja sądu została odrzucona: z ust skazanych padła zapowiedź dalszego poszukiwania sprawiedliwości.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: West Papua Media
Na podstawie: westpapuamedia.info, hrw.org
Dla “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Il
Użytkownik

nastał koniec świata ?