Trzęsienie ziemi w… tureckich mediach

Opublikowano: 25.02.2023 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2056

Turecki odpowiednik polskiej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ukarał grzywną trzy kanały telewizyjne za ich krytyczne relacje po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 6 lutego.

Halk TV, Tele1 i Fox będą musiały zapłacić grzywny i tymczasowo zawiesić nadawanie niektórych programów z powodu informacji i komentarzy na temat niepowodzeń rządu w kierowaniu akcją ratunkową.

Te trzy kanały są znane z krytycznego stosunku do prezydenta Turcji Erdogana. Telewizja Halk jest także blisko związana z główną partią opozycyjną, CHP. Wysokość kar została ustalona na podstawie obrotów nadawcy ze stycznia tego roku. Halk TV i Tele1 muszą również zawiesić jeden ze swoich codziennych programów na pięć dni.

Po nieudanym zamachu stanu w 2016 r. Erdogan podporządkował większość tureckich mediów kontroli rządu i swoich partnerów biznesowych. Turecki lider dąży do reelekcji w tym roku. To, jak jego rząd poradził sobie z niszczycielskim trzęsieniem ziemi w Turcji, które zabiło ponad 42 tysięcy osób, stało się ważnym tematem kampanii.

Szefowa Tureckiego Związku Dziennikarzy Nazmi Bilgin uznała tę decyzję tureckiego regulatora mediów za nielegalną z uwagi na naruszanie prawa ludności do informacji. Organ nadzorczy działa jak „organ cenzury” – dodała. Redaktor naczelny Tele1, Merdan Yanardag, nazwał karę „całkowitą hańbą”.

Po trzęsieniu ziemi wiele potrzebujących rodzin krytykowało rząd za niewystarczającą pomoc i środki ratunkowe. W zeszłym tygodniu Erdogan przyznał się do „deficytów” w zarządzaniu kryzysowym, ale jednocześnie odwołał się do skali trzęsienia ziemi jako przyczyny.

W październiku w Turcji weszło w życie prawo, które mówi, że za rozpowszechnianie „fałszywych wiadomości” grozi do trzech lat więzienia. Reporterzy bez Granic umieścili Turcję na 149. miejscu na 180 w rankingu wolności prasy w 2022 roku.

Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.