Trzęsienie ziemi w Turcji

Opublikowano: 23.11.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 583

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 (wg tureckich władz) lub 6,1 (wg amerykańskiego Instytutu Badań Geologicznych) nawiedziło miasto w północno-zachodniej Turcji w środę, powodując uszkodzenia niektórych budynków. Około 35 osób zostało rannych, głównie podczas prób ucieczki z domów.

Trzęsienie ziemi było zlokalizowane w mieście Golkaya, w prowincji Duzce, około 200 km na wschód od Stambułu. Wstrząs był ponoć zlokalizowany na głębokości około 10 kilometrów. Był odczuwalny w Stambule, w stolicy Ankarze i innych częściach regionu. Odnotowano dziesiątki wstrząsów wtórnych, w tym jeden o magnitudzie 4,3.

Trzęsienie obudziło ludzi ze snu, i wielu wybiegło z budynków w prowincji, która w przeszłości doświadczała trzęsień ziemi. Co najmniej 35 osób było leczonych w szpitalach z powodu obrażeń, głównie odniesionych podczas ucieczki z mieszkań, w tym w wyniku skoków z balkonów lub okien.

W ramach środków bezpieczeństwa w regionie odcięto prąd. Trzęsienie zniszczyło zewnętrzną okładzinę i część dachu budynku sądu w Duzce. Wśród innych szkód, dwupiętrowy sklep zawalił się na wąskiej ulicy. W Golkaya ludzie zebrali się na głównym placu, niektórzy zawinięci w koce rozprowadzane przez agencję zarządzania kryzysowego
Nie pierwszy raz

Około 800 osób zginęło w potężnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Duzce 12 listopada 1999 roku. W sierpniu tego samego roku 17 000 osób zginęło w wyniku innego potężnego trzęsienia ziemi, które zniszczyło pobliską prowincję Kocaeli i inne części północno-zachodniej Turcji.

Urzędnicy powiedzieli, że około 80% budynków w okolicy zostało odbudowanych lub wzmocnionych po trzęsieniach ziemi z 1999 roku, co pomogło zminimalizować szkody.

Turcja znajduje się na szczycie głównych linii uskoków i jest często nawiedzana przez trzęsienia ziemi.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Rmf24.pl, „The Washington Post”
Źródło: MediaNarodowe.com

2

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.