Trzęsienie ziemi w Meksyku wywołała anomalia sejsmiczna

Opublikowano: 14.10.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Zwykle trzęsienia ziemi występują wtedy, gdy dwie płyty tektoniczne kolidują ze sobą na różnych głębokościach. Nazywa się to strefą subdukcji. Jednak trzęsienie o sile 8,2 stopni, które wystąpiło w Meksyku, 7 września, było spowodowane czymś innym. Eksperci podejrzewają nieznaną anomalię sejsmiczną we wnętrzu naszej planety.

Strefa subdukcji w pobliżu Meksyku jest spowodowana przez płytę tektoniczną kokosową, która wsuwa się pod płytę północnoamerykańską. To wywołuje rozmaite naprężenia, które od czasu do czasu skutkują zwolnieniem nagromadzonej energii, które odczuwane jest jako trzęsienie ziemi.

Jednak to trzęsienie ziemi było inne, bo wystąpiło wewnątrz płyty tektonicznej a nie w strefie subdukcji. To zupełnie niezwykłe, bo trzęsienia ziemi o sile ponad 8 stopni właściwie występują tylko w takich miejscach gdzie kolidują płyty litosferyczne. Skoro zatem to nie subdukcja, to co wywołało to trzęsienie ziemi? Eksperci twierdzą, że ten wstrząs wystąpił w samym środku płyty kokosowej, ale nadal nie potrafią zrozumieć, jak i dlaczego doszło do tej sejsmicznej anomalii, która spowodowała tak silne zjawisko sejsmiczne.

Aby odpowiedzieć na to intrygujące pytanie konieczne są jednak kolejne badania naukowe. Nie można wykluczyć, że płyta kokosowa zaczęła pękać. Dalsze analizy tego przypadku z września są o tyle istotne, że tajemnicze pochodzenie aktywności sejsmicznej wewnątrz tej płyty tektonicznej może zapowiadać kolejne tak silne zjawiska sejsmiczne w przyszłości.

Trzęsienie ziemi z 7 września 2017 r., uważane jest za najsilniejsze takie zjawisko od 100 lat odnotowane w Meksyku. Najbardziej dotkniętymi miejscami były stany Oaxaca, Chiapas i Tabasco, na południu kraju. Zginęło 30 osób, a co najmniej 2 miliony Meksykanów zostało dotkniętych zdarzeniem na różne sposoby.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o