Trzech ministrów nie chce obniżenia wieku emerytalnego

Opublikowano: 19.07.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 245

To Jarosław Gowin, Paweł Szałamacha i Mateusz Morawiecki. Uważają, że jest to zbyt kosztowna reforma, by przeprowadzać ją w tej chwili.

Obniżenie wieku emerytalnego było flagowym pomysłem PiS w parlamentarnej kampanii wyborczej, obiecywał je również Andrzej Duda. Prezydent pół roku temu przygotował projekt ustawy, cofający reformę rządu PO-PSL, która kazała Polakom pracować do 67. roku życia. Partia Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło zapowiadała, że zniesie tę reformę już z początkiem 2016, tak się jednak nie stało. Aby wdrożyć prezydencki projekt, rząd musi wydać opinię – tymczasem słychać głosy sprzeciwu.

W ostatni wtorek rząd miał dojść do porozumienia w kwestii obniżki, jednak Paweł Szałamacha obstawał przy tym, aby wprowadzić jego autorskie rozwiązanie – tańsze w realizacji niż obietnice z kampanii. Tańsze – bo „dla nikogo”. Szałamacha proponuje, aby mężczyźni, którzy przepracowali 40 lat i kobiety, które przepracowały 35 – mogły iść na emeryturę odpowiednio wcześniej, czyli w wieku 65 oraz 60 lat. Mało kto załapie się na spełnienie obu warunków, okres składkowy 40 lat brzmi w dzisiejszych realiach nierealnie. Szałamacha uważa, że każdego roku oszczędziłby w budżecie 7 mld zł. Dla państwa to ogromna oszczędność – w kolejnych latach PiS będzie musiał wysupłać 23 mld na 500+, a podatek bankowy i handlowy – przyniosły o wiele mniej zysków, niż się spodziewano.

Mateusz Morawiecki jest zdania, że priorytetem jest powstrzymanie spadku liczby pracujących Polaków, dlatego obniżając wiek emerytalny, postawiłby na powiązanie go z okresem składkowym i stażem pracy. Jarosław Gowin nigdy, jeszcze będąc w rządzie Donalda Tuska, nie popierał obniżania wieku emerytalnego. Twierdzi, że trzeba znaleźć „inne rozwiązania, które nie zrujnują systemu ubezpieczeń”, jeśli Polacy chcą pracować krócej.

Na jutrzejszym posiedzeniu rządu zapaść ma ostateczna decyzja. W kuluarach mówi się, że postawa trzech ministrów nie podoba się pryncypałowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, który pragnie cofnąć reformę PO-PSL w wersji „prostej”. Za wcześnie, by osądzać, czy poskutkuje to dymisjami w rządzie, na pewno jednak ogromnym obciążeniem dla budżetu.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ZIWK
Użytkownik

Ile jeszcze będziemy płacić za “kiełbasę wyborczą” posła Jarosława K.?
I czy on nie powinien już odejść na emeryturę polityczną?

pikpok
Użytkownik
pikpok

Kobiety do 65, a mężczyźni do 60 roku życia :-)
Średnia dł. życia kobiet 82 lata a mężczyzn 74 .

adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Morawiecki to bankier i wszystko w temacie. Polska dla Polaków.