Trybunał w Hadze nie zajmie się sprawą Krymu
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nie może na wniosek Ukrainy rozpocząć postępowania w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji – oświadczył rzecznik MTK Fadi El Abdallah.
Rzecznik powiedział, że funkcję rozpatrywania spraw związanych z tzw. aktami agresji Międzynarodowy Trybunał Karny może uzyskać dopiero pod koniec 2017 roku, jeśli odpowiednie zmiany ratyfikuje co najmniej 30 państw.
— Ta zasada została zapisana w rzymskim statusie, ale zacznie obowiązywać od 2017 roku. W listopadzie 2017 roku powinno odbyć się głosowanie nad tym, czy chcemy aktywizować tę cześć odpowiedzialności sądowej. W zależności od wyniku głosowania będziemy wiedzieć, czy to przestępstwo podlega jurysdykcji sądu – powiedział.
Międzynarodowy Trybunał Karny nie może rozpocząć postępowania karnego w sprawie przynależności terytorialnej Krymu. Ponadto Ukraina nie będzie mogła zwrócić się do trybunału i po 2017 roku.
— Nie sądzę, że będzie to dotyczyć zdarzeń z przeszłości. Wydarzenia, które miały miejsce do tego, zanim zmiany odnośnie aktów agresji wejdą w życie, nie będą rozpatrywane przez trybunał – podkreślił Fadi El Abdallah.
Krym został przyłączony do Rosji na podstawie referendum, które odbyło się w 2014 roku. Kijów nie uznaje rezultatów plebiscytu i uważa Krym za okupowane terytorium Ukrainy. Rada Najwyższa i Prokuratura Generalne Ukrainy przekazała materiały śledcze, które rzekomo potwierdzają, że półwysep został nielegalnie przyłączony do Rosji. Międzynarodowy Trybunał Karny nie rozpoczął postępowania w tej sprawie.
Źródło: pl.SputnikNews.com