Trybunał w Hadze nie zajmie się sprawą Krymu

Opublikowano: 14.12.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 273

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nie może na wniosek Ukrainy rozpocząć postępowania w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji – oświadczył rzecznik MTK Fadi El Abdallah.

Rzecznik powiedział, że funkcję rozpatrywania spraw związanych z tzw. aktami agresji Międzynarodowy Trybunał Karny może uzyskać dopiero pod koniec 2017 roku, jeśli odpowiednie zmiany ratyfikuje co najmniej 30 państw.

— Ta zasada została zapisana w rzymskim statusie, ale zacznie obowiązywać od 2017 roku. W listopadzie 2017 roku powinno odbyć się głosowanie nad tym, czy chcemy aktywizować tę cześć odpowiedzialności sądowej. W zależności od wyniku głosowania będziemy wiedzieć, czy to przestępstwo podlega jurysdykcji sądu – powiedział.

Międzynarodowy Trybunał Karny nie może rozpocząć postępowania karnego w sprawie przynależności terytorialnej Krymu. Ponadto Ukraina nie będzie mogła zwrócić się do trybunału i po 2017 roku.

— Nie sądzę, że będzie to dotyczyć zdarzeń z przeszłości. Wydarzenia, które miały miejsce do tego, zanim zmiany odnośnie aktów agresji wejdą w życie, nie będą rozpatrywane przez trybunał – podkreślił Fadi El Abdallah.

Krym został przyłączony do Rosji na podstawie referendum, które odbyło się w 2014 roku. Kijów nie uznaje rezultatów plebiscytu i uważa Krym za okupowane terytorium Ukrainy. Rada Najwyższa i Prokuratura Generalne Ukrainy przekazała materiały śledcze, które rzekomo potwierdzają, że półwysep został nielegalnie przyłączony do Rosji. Międzynarodowy Trybunał Karny nie rozpoczął postępowania w tej sprawie.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o