Trybunał Konstytucyjny nie zajął się Komisją Majątkową

Opublikowano: 01.02.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 754

Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo swoje posiedzenie ws. Komisji Majątkowej. W dniu dzisiejszym, 31 stycznia, Trybunał miał wydać orzeczenie dotyczące skargi grupy posłów SLD ze stycznia 2009 r. dotyczącej domniemanej niekonstytucyjności trybu procedowania Komisji Majątkowej (w związku z jednoinstancyjnością, czyli brakiem możliwości odwołania od jej decyzji).

Sędziowie Trybunału przychylili się do prośby marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, który w specjalnie przesłanym piśmie wnioskował o przełożenie terminu obrad w sprawie Komisji Majątkowej. Poinformował w nim Trybunał, że przygotowana przez rząd PO-PSL, a później przegłosowana przez Sejm i Senat nowelizacja ustawy o stosunku państwo-Kościół, likwidująca Komisję Majątkową, wejdzie w życie 1 lutego, a więc w dniu jutrzejszym i od tego czasu skarga dotycząca Komisji może już zostać uznana za bezprzedmiotową. Według jednego z wnioskodawców tej skargi, posła SLD Sławomira Kopycińskiego swoją prośbę marszałek tłumaczył m.in. opinią o możliwości zachwiania równowagi finansów publicznych ze względu na ewentualne roszczenia poszkodowanych przez Komisję (w przypadku stwierdzenia jej nielegalności).

Do wniosku marszałka Sejmu przychylił się dzisiaj również przedstawiciel wnioskodawców skargi, poseł SLD Stanisław Rydzoń.

Komisja Majątkowa działała na podstawie ustawy o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego z 19 maja 1989 r., przyjętej przez ostatni Sejm PRL. Komisja Majątkowa miała za zadanie zwracanie Kościołowi rzymskokatolickiemu tych ziem, które nie podlegały ustawie o nacjonalizacji mienia z 1950 r., gdyż nie przekraczały powierzchni 50 ha, lecz mimo tego były – z naruszeniem ówczesnych przepisów – nacjonalizowane (często również bez wydawania odpowiednich pokwitowań). W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Komisji – oprócz jednoinstancyjnego trybu procedowania – zarzucano różne nadużycia, w tym przekazywanie podmiotom kościelnym ziem im nienależnych czy działania korupcyjne, w związku z którymi toczy się obecnie kilka postępowań prokuratorskich. Poszkodowanymi w wyniku prac Komisji Majątkowej miały być m.in. podmioty samorządowe, w których posiadaniu znajdowały się w międzyczasie ziemie przekazane później Kościołowi.

Opracowanie: Joanna Darkiewicz
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. rayX 01.02.2011 05:24

    Pieknie to wykrecili. Schetyna, po i pozostale szumowiny. Jak kk wyplacac z budzetu panstwa to nie ma sprawy, ale w druga strone to juz narazanie skarbu panstwa. Gnoje. Dalej klepia sie po plecach. Jeszcze przyjdzie chwila, ze spoleczenstwo upomni sie o swoje.

    Pzdr

  2. janpol 01.02.2011 21:28

    Skarga bezprzedmiotowa?!!! Nie wierzę!!! Czyżby Trybunał Konstytucyjny RP był zdania, że prawo działa wstecz? No to są już jaja…

    A może zapatrzyli się na rząd, im mniej “roboty” tym lepiej! No to też są jaja…

  3. Sebek 01.02.2011 23:34

    janpol niestety, ale Polska konstytucja nawet nigdzie nie zawiera artykułu, który by mówił, że prawo nie działa wstecz, co wydaje się dla większości normalnych ludzi oczywiste.

  4. janpol 02.02.2011 01:29

    @Sebek: Kpisz, czy o drogę pytasz? A jak należy rozumieć art.2, wraz z obowiązującą zasadą od czasów starożytnego Rzymu “lex retro non agit”. I co powiesz, po przeczytaniu ZE ZROZUMIENIEM (ja wiem, że to trudne, ale spróbuj) art.42 i art.88. Ale niestety muszę przyznać tobie trochę racji: coraz częściej dochodzę do wniosku, że jestem nienormalny chyba…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.