Trwałe oznaki przebudzenia Wezuwiusza

Opublikowano: 14.05.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Wezuwiusz to wulkan, który zniszczył Pompeje i zabrał życie z kilku miastach, pokrywając je grubą warstwą popiołu. Dziś setki tysięcy ludzi, których domy znajdują się w strefie niebezpiecznej, praktycznie nie mają dróg ewakuacyjnych. Stare długie szlaki ewakuacji prowadzą do ślepych zaułków, a na budowę nowych rząd Włoch po prostu nie ma pieniędzy, podaje RT.

Wulkan wywołuje poruszenie wśród naukowców. Lokalne stacje sejsmiczne Instytutu Wulkanologii rejestrują ledwo zauważalny wzrost aktywności Wezuwiusza. Sami Włosi nie wydają się być zaskoczeni zamieszaniem, choć niedaleko leży milionowy Neapol.

Wulkanolog Monica Poci mówi, że „zielone punkty – to trzęsienia ziemi w ciągu ostatniego miesiąca. Jak widać, są one skoncentrowane w kraterze wulkanu. W tym miesiącu było ich około 30. Na podstawie obserwacji historii Wezuwiusza możemy stwierdzić – wulkan się budzi. Będzie więcej wstrząsów, zmienia się skład gazów wraz ze wzrostem temperatury”.

Wezuwiusz jest najchętniej oglądanym i odwiedzanym przez turystów wulkanem na świecie. W obszarze bezpośredniej erupcji żyje co najmniej 700 tysięcy ludzi. Jednak nawet bardzo nowoczesna technologia, która monitoruje aktywność góry, nie jest w stanie przewidzieć daty przebudzenia wulkanu. Urzędnicy przygotowali szczegółowy plan ewentualnej ewakuacji. Na jego zrealizowanie potrzebne będą 72 godziny.

Autor: talinn
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ