Trwają prace nad cyber-MacGyverem

Opublikowano: 14.10.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Zespół profesora Mike’a Stilmana z Georgia Institute of Technology (Gatech) otrzymał z Office of Naval Research grant w wysokości 900 000 dolarów, który ma posłużyć do stworzenia cybernetycznej wersji MacGyvera.

– Naszym celem jest stworzenie robota zachowywującego się jak MacGyver, bohater popularnego serialu z lat 80., który rozwiązywał skomplikowane problemy i uciekał przed niebezpieczeństwami, wykorzystując w tym celu przedmioty codziennego użytku, jakie znajdował w pobliżu – mówi profesor Stilman.

Współczesne roboty, gdyby znalazły się np. w płonącym pokoju z zamkniętymi drzwiami, nie potrafiłyby sobie poradzić. Zadaniem naukowców z Gatech jest zbudowanie robota, który będzie rozpoznawał przedmioty codziennego użytku, znał ich funkcje i na tej podstawie będzie zdolny do użycia ich w celu rozwiązania problemu. Ich badania będą bazowały na wcześniejszych pracach profesora Stilmana, który nauczył robota rozpoznawać przedmioty i przesuwać je tak, by dostać się z punktu A do punktu B.

– To spore wzywanie, gdyż istnieje duża różnica pomiędzy odsuwaniem obiektów z drogi, a wykorzystywaniem obiektów do utorowania sobie drogi. Specjaliści zajmujący się motoryką robotów wykorzystują systemy wizyjne, które pozwalają na zlokalizowanie obiektów i zaplanowanie bezkolizyjnego przejścia. Jednak te systemy nie dostarczają żadnych informacji o funkcji obiektów – wyjaśnia Stilman.

Profesor chce stworzyć algorytm, który pozwoli urządzeniu na zlokalizowanie obiektu, określenie potencjalnych sposobów jego wykorzystania i stworzenie z niego prostej maszyny umożliwiającej osiągnięcie celu. Robot powinen np. wykorzystać krzesło, by dosięgnąć wysoko położony obiekt czy budować dźwignie i kładki z dostępnych przedmiotów. Musi zatem posiadać podstawowe informacje o właściwościach mechanicznych różnych przedmiotów.

Profesor Stilman będzie współpracował z Patem Langleyem, dyrektorem Institute for the Study of Learning and Expertise, uznawanym za jednego z pionierów technologii uczenia maszyn oraz Dongkyu Choiem, profesoraem z Wydziału Inżynierii Kosmicznej i Lotniczej University of Kansas.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Georgia Institute of Technology
Źródło: Kopalnia Wiedzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MilleniumWinter
Użytkownik
MilleniumWinter

“stworzenie z niego prostej maszyny umożliwiającej”
Pierwsze roboty stworzone przez roboty już w niedalekiej przyszłości?

bXXs
Użytkownik
bXXs

ojej, a juz myslalem, ze nowoczesne roboty czytaja w myslach, manipuluja ludzkoscia, biegaja jak psy uzbrojone po zeby i do tego te Drony, tak dDony dopadna ciebie wszedzie w jaskini, na balkonie w szpitalu i przedszkolu, precyzyjnie odstrzela nawet plody w macicach terrorystek, a to dopiero poczatek. Zaraz po koncu swiata (21.12.2012) bedziemy czipowani po przymusowych szczepieniach, mezczyzni beda chemicznie kastrowani a kobiety beda otrzymywac nowiutenkie plody do macicznie ze stajni Monsanto, odporne na wszelkie szczepienia, pestycydy, indoktrynacje (religijna i polityczna), beda bez skazy, bez polci, bez opinii, bez pasji.

Takie_tam
Użytkownik
Takie_tam

Jak skończą to niech go podeślą do Polski, żeby poskładał to wszystko do kupy hehe
Zastanawia mnie dlaczego MacGyver, a nie Chuck Norris ;))))))