Trump proponuje utworzenie oddzielnych państw Izraela i Palestyny

Opublikowano: 29.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1048

Po wielu miesiącach oczekiwań poznaliśmy wstępne ramy planu politycznego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Według amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa najlepszą metodą na zakończenie sporu jest stworzenie dwóch oddzielnych państw, czyli Izraela oraz Palestyny mającej swoją stolicę w Jerozolimie Wschodniej. Teraz Amerykanie będą musieli jednak przekonać do tego pomysłu Palestyńczyków.

Porozumienie nazywane „umową stulecia” zostało już po części zaprezentowane wcześniej. W połowie ubiegłego roku Jared Kuschner, doradca amerykańskiego prezydenta i prywatnie jego zięć, mówił w Bahrajnie o gospodarczym planie dla Palestyny. Prezentację politycznej części rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego przekładano kilkukrotnie, ale ostatecznie została ona przedstawiona właśnie dzisiaj.

Wpierw Trump spotkał się jednak z dwoma najważniejszymi obecnie izraelskimi politykami, czyli premierem Benjaminem Netanjahu i liderem opozycji Bennym Gancem. To właśnie po rozmowach z nimi amerykański prezydent ogłosił swoją propozycję. Jest nią więc wprowadzenie rozwiązania dwupaństwowego, a więc utworzenia dwóch oddzielnych państw – izraelskiego i palestyńskiego.

Niepodległa Palestyna miałaby mieć swoją stolicę we Wschodniej Jerozolimie. Ponadto w ramach rozwiązania sporu, Izraelczycy zostaliby zobligowani do wstrzymania na cztery lata żydowskiego osadnictwa na terenach okupowanych. Zdaniem Trumpa to właśnie ten projekt będzie podstawą do przeprowadzenia negocjacji z Palestyńczykami, a miał być on zaakceptowany zarówno przez Netanjahu, jak i przez Ganca.

Teraz Trump będzie musiał przekonać do tego rozwiązania Palestyńczyków, co jednak będzie niezwykle trudne. Niedługo po ogłoszeniu planu na Zachodnim Brzegu rozpoczęły się demonstracje wymierzone w propozycje amerykańskiego prezydenta, do których wezwał ruch Al-Fatah. Palestyński prezydent Mahmud Abbas może z kolei cieszyć się poparciem ruchu oporu Hamas, który oficjalnie poparł jego sprzeciw wobec „umowy stulecia”.

Na podstawie: Foxnews.com, Maanews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.