Trump proponuje utworzenie oddzielnych państw Izraela i Palestyny

Opublikowano: 29.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 738

Po wielu miesiącach oczekiwań poznaliśmy wstępne ramy planu politycznego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Według amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa najlepszą metodą na zakończenie sporu jest stworzenie dwóch oddzielnych państw, czyli Izraela oraz Palestyny mającej swoją stolicę w Jerozolimie Wschodniej. Teraz Amerykanie będą musieli jednak przekonać do tego pomysłu Palestyńczyków.

Porozumienie nazywane „umową stulecia” zostało już po części zaprezentowane wcześniej. W połowie ubiegłego roku Jared Kuschner, doradca amerykańskiego prezydenta i prywatnie jego zięć, mówił w Bahrajnie o gospodarczym planie dla Palestyny. Prezentację politycznej części rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego przekładano kilkukrotnie, ale ostatecznie została ona przedstawiona właśnie dzisiaj.

Wpierw Trump spotkał się jednak z dwoma najważniejszymi obecnie izraelskimi politykami, czyli premierem Benjaminem Netanjahu i liderem opozycji Bennym Gancem. To właśnie po rozmowach z nimi amerykański prezydent ogłosił swoją propozycję. Jest nią więc wprowadzenie rozwiązania dwupaństwowego, a więc utworzenia dwóch oddzielnych państw – izraelskiego i palestyńskiego.

Niepodległa Palestyna miałaby mieć swoją stolicę we Wschodniej Jerozolimie. Ponadto w ramach rozwiązania sporu, Izraelczycy zostaliby zobligowani do wstrzymania na cztery lata żydowskiego osadnictwa na terenach okupowanych. Zdaniem Trumpa to właśnie ten projekt będzie podstawą do przeprowadzenia negocjacji z Palestyńczykami, a miał być on zaakceptowany zarówno przez Netanjahu, jak i przez Ganca.

Teraz Trump będzie musiał przekonać do tego rozwiązania Palestyńczyków, co jednak będzie niezwykle trudne. Niedługo po ogłoszeniu planu na Zachodnim Brzegu rozpoczęły się demonstracje wymierzone w propozycje amerykańskiego prezydenta, do których wezwał ruch Al-Fatah. Palestyński prezydent Mahmud Abbas może z kolei cieszyć się poparciem ruchu oporu Hamas, który oficjalnie poparł jego sprzeciw wobec „umowy stulecia”.

Na podstawie: Foxnews.com, Maanews.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 1,20 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o