Trójmorze z Niemcami i funduszem inwestycyjnym

Opublikowano: 07.06.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 571

Inicjatywa Trójmorza odbyła w Słowenii swój czwarty szczyt od momentu swojego powstania przed czterema laty. Tym razem do życia powołano specjalny fundusz inwestycyjny, który ma przede wszystkim finansować inwestycje mające na celu niwelować różnice pomiędzy wschodem a zachodem Unii Europejskiej, zaś prezydent Andrzej Duda jest gotowy także na współpracę Trójmorza z Niemcami.

Jednym z głównych gości szczytu w Lublanie był zresztą niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier, natomiast do słoweńskiej stolicy przybył również szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz sekretarz energii USA Rick Perry. Obecność niemieckiej głowy państwa oraz przedstawiciela amerykańskiego rządu jasno wskazuje zresztą na geopolityczny kierunek, w jakim podąża inicjatywa powołana do życia w 2015 roku przez Polskę i Chorwację.

Najważniejszym elementem szczytu było powołanie do życia Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza, którego działalność zainaugurowały Polska i Rumunia. Jego nadrzędnym celem ma być finansowanie rozbudowy infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej, aby dzięki temu móc przezwyciężyć dysproporcje w rozwoju występujące pomiędzy zachodnią oraz wschodnią częścią UE.

Duda wierzy przy tym, że Niemcy są zainteresowane niwelowaniem wspomnianych różnic jako najlepiej rozwinięty pod względem infrastruktury kraj europejski. Same Niemcy od ubiegłego roku wyraźnie zmieniły swoje podejście wobec Inicjatywy Trójmorza, obawiając się utraty swojej sfery wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej. Właśnie dlatego przed rokiem w szczycie w Bukareszcie wziął udział minister spraw wewnętrznych Heiko Maas.

Na podstawie: WP.pl, DW.com/pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. radical3dom 07.06.2019 16:38

    Kolejna ściema dla ubogich umysłowo. Może to granice przyszłej Judeopolonii

  2. Collega 07.06.2019 22:25

    No i znalazł się sposób, żeby nie doić całej Unii, tylko jej najbiedniejsze państwa.

  3. clanpapa 07.06.2019 23:22

    Mysle ze wspölpraca z krajem wysoko rozwinietym przyniesie korzysci dla kraju rolniczego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.