Trójkoalicja PO-PSL-RP dopięła swego

Opublikowano: 13.05.2012 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1128

W piątek po blisko 8 godzinach głosowań koalicja PO-PSL wspierana przez posłów z klubu Palikota przeforsowała dwie ustawy emerytalne, tę o podwyższeniu wieku emerytalnego mężczyzn o 2 lata, kobiet o 7 lat, a kobiet pracujących w gospodarstwach rolnych aż o lat 12, a także ustawę o emeryturach mundurowych.

Wszystkie poprawki, a także liczne wnioski mniejszości złożone przez opozycję zarówno PiS, SLD jak i Solidarną Polskę, zostały bez żadnych skrupułów odrzucone, więc ustawy zostały przyjęte dokładnie w takiej wersji jak chciał rząd.

Teraz przekazane zostaną one do Senatu, a ten jeżeli wprowadzi jakieś poprawki to tylko o charakterze legislacyjnym, te zostaną przyjęte na następnej sesji Sejmu pod koniec maja, prezydent Komorowski podpisze ustawy natychmiast i będziemy mieli nowe prawo emerytalne przed Euro 2012.

Rząd z rozmysłem forsował takie rozwiązanie zakładając, że mistrzostwa Europy w piłce nożnej i związane z nimi emocje odsuną na dalszy plan zainteresowanie ustawami emerytalnymi, a po mistrzostwach wszystko rozejdzie się po kościach.

Rachuby Tuska i jego PR-owców, że tak właśnie się stanie, po wczorajszym dniu wydają się jednak mocno przesadzone, widać wyraźnie, że związek zawodowy Solidarność zamierza walczyć o zablokowanie tych ustaw, jeszcze długo.

Zresztą rządzący z jednej strony sygnalizują chęć rozmowy ze związkowcami z Solidarności, (Tusk nawet przerwał na ponad godzinę obrady Rady Ministrów, żeby w ostatni wtorek spotkać się z Piotrem Dudą w Kancelarii Premiera i odebrać od niego przygotowane przez Związek projekty ustaw) z drugiej strony swoją arogancją prowokują związek do protestów.

Najpierw zignorowali ponad 2 mln podpisów zebranych przez Solidarność w sprawie referendum dotyczącego podwyższenia wieku emerytalnego, a wczoraj Marszałek Kopacz swoją decyzją, zablokowała możliwość przebywania na galerii Sejmu 11 osób z prezydium Komisji Krajowej Solidarności.

Związkowcy chcieli się przysłuchiwać debacie jaka z reguły odbywa się przy głosowaniu licznych poprawek szczególnie w przypadku projektów ustaw, które będą oddziaływały aż na blisko 16 mln pracujących Polaków oraz blisko 300 tysięcy tych, którzy znajdują się w służbach mundurowych.

Marszałek Kopacz poinformowała posłów, że nie pozwoli wejść związkowcom na sejmową galerię i mimo licznych wniosków posłów opozycji w tej sprawie tak już pozostało do końca wczorajszych głosowań.

Był to jedyny przypadek w ostatnich latach kiedy to związkowcy nie mogą wejść do Sejmu w sytuacji kiedy głosowane jest w nim prawo godzące bardzo mocno w interesy pracownicze. Zresztą takie potraktowanie przedstawicieli Solidarności, zaowocowało później zablokowaniem wyjścia posłów z Sejmu, po zakończonych obradach aż do godziny 18 -stej.

Na liczne pytania posłów ministrowie rządu Tuska praktycznie nie odpowiadali. Sam zadawałem aż trzy takie pytania. Pierwsze do ministra finansów w sprawie oszczędności budżetowych wynikających ze skrócenia czasu wypłacania emerytur poszczególnym świadczeniobiorcom wg szacunków tylko w roku 2014 wyniosą one 2 mld zł w 2015 już prawie 4 mld zł i będą w tym tempie dalej rosły.

Drugie do ministra pracy o dodatkowe koszty wydatków na żłobki i przedszkola w sytuacji kiedy babcie i dziadkowie nie będą mogli zajmować się wnukami ale także na domy pomocy społecznej i domy dla ludzi starszych w sytuacji kiedy dzieci nie będą się mogły zajmować swoimi starymi rodzicami.

Wreszcie trzecie do ministra spraw wewnętrznych o to czy chce sprowokować strajk włoski służb celnych na naszych granicach w szczególności na granicy z Ukrainą i tym samym doprowadzić do skandalu podczas Euro 2012. Chodzi o nieuwzględnienie służby celnej w mundurowych rozwiązaniach emerytalnych mimo tego, że w kampanii wyborczej Tusk to celnikom obiecał.

Tylko ten ostatni odpowiedział, że się tego nie obawia, choć celnicy taki rodzaj protestu właśnie rozpoczęli i będą go przez nadchodzący miesiąc nasilać.

Tak więc wprawdzie trójkoalicja PO-PSL-Ruch Palikota dopięła swego ale ustawy emerytalne trafią jeszcze do Trybunału Konstytucyjnego (złożymy taki wniosek zaraz po ich podpisaniu przez prezydenta) a już po wygranych przez PiS w 2015 roku wyborach parlamentarnych, zwyczajnie trafią do kosza.

Zdajemy sobie sprawę, że polski system emerytalny wymaga naprawy ale trzeba ją zacząć od zaproponowania swobody jeżeli chodzi o wiek emerytalny (pracują dalej ponad obecny wiek emerytalny tylko ci, którzy chcą i mogą), swobody wyboru sposobu oszczędzania na emeryturę (ZUS czy OFE), pełnego „ozusowania” wszystkich rodzajów umów o pracę, wsparcia dla rynku pracy szczególnie młodych ludzi, natychmiastowego silnego wsparcia dla rodzin z dziećmi, wreszcie wsparcia dla nabywania, wynajmu mieszkań przez młode rodziny.

Tylko pakiet takich rozwiązań w dłuższym czasie da szansę poprawy sytuacji w systemie emerytalnym inaczej będzie on trwale niewydolny.

Autor: Zbigniew Kuźmiuk
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

  1. gonzo111 13.05.2012 11:57

    Teraz widać kim tak naprawdę jest Palikot.

    Odłamem PO. Służalczym bydlakiem ubranym w pseudo lewicowe poglądy, który ma za zadanie plucie na PiS i odebranie wyborców SLD.

    Najgorsze, zakłamane, sprzedajne ścierwo jakie tylko mogło się pojawić.

    Tylko czy ktoś to dostrzega?

  2. Aaron Schwartzkopf 13.05.2012 12:08

    Dodam jeszcze (wiem, że się powtarzam, bo pisałem o tym nie raz przy innych okazjach), że to potencjalnie bardzo niebezpieczne ścierwo. Palikota wymyślono między innymi po to, aby w przypadku totalnego krachu systemu odegrał rolę “męża opatrznościowego” i podobnie jak to się stało we Włoszech – przejął władzę – i oddał losy kraju bezpośrednio w łapy banksterów.

  3. ARTUR 13.05.2012 12:32

    To było głosowanie w porozumieniu z tzw. opozycją która będzie miała przygotowany grunt pod inne sprawy ,przecież jedna partia szykuje drugiej ustawy i tak na zmianę .

  4. shuang 13.05.2012 12:43

    @Aaron Schwartzkopf: “i oddał losy kraju bezpośrednio w łapy banksterów.”
    Nie musi nic oddawać.Już dawno jesteśmy w ich łapach. P. Leszkowi Balcerowiczowi (vel Bucholtz) doradzał p. Jeffrey Sachs. Teraz jest już reforma mentalności.

  5. MamDosc 13.05.2012 16:14

    Zaczyna im brakować pola do manewru,czy widzicie jak bardzo aroganckie są ich posunięcia . Kończy im się czas . Nerwy zaczynają puszczać .Powoli opada kurtyna zakłamania i ludzie zaczynają dostrzegać zalążki prawdy .Palikot nie ma szansy na dłuższą metę “Po owocach go poznacie” a te są piękne i szlachetne z zewnątrz i robaczywe w środku . Takie GMO polityki . Wymyślony na potrzeby załamania systemu- nikt jednak nie przewidział w którą stronę system będzie się walił . Niech robią swoje plugawe czyny,każdy następny przybliża ich do porażki . Cierpliwości .

  6. smerf 14.05.2012 01:12

    Wiecie dlaczego rząd ma w dupie wszelkie protesty w sprawie emerytur? Bo przeciwko (czyli niby-protestujący) są emeryci i ci, którzy za rok lub dwa osiągną wiek emerytalny.
    Na protestach (patrz migawki telewizyjne) nie było młodych, 20-, 30-latków, których te zmiany dotkną….
    A dlaczego? Bo młodzi mają to w dalekim poważaniu. Wyjadą do Irlandii, Anglii czy Holandii albo ichnich Niemiec. Tam będą pracowac i płacić normalne podatki lub też pobierać godziwe zasiłki.
    Moje życzenie skierowane do 50-latków, którzy stracą pracę np. z powodu likwidacji zakładu pracy, w którym spędzą swe całe zawodowe życie:
    powodzenia w szukaniu nowego miejsca pracy, przekwalifikowywaniu się pod czujnym okiem nieroba z urzędu zatrudnienia…
    Polska to dziwna kraja, jak mawiał Zulu-Gula.

  7. JarKo 14.05.2012 17:41

    Należy ekonomicznie zbojkotować Euro 2012.
    TOTALNIE.
    Żadnych biletów, baloników, pamiątek, piw, coli, hamburgerów, gum do żucia, korzystania z jakichkolwiek usług wymagających opłat: parkingów, miejsc postojowych, wykupu reklam, udziału w SMS-owych czy prasowych loteriach. Zero rezerwacji miejsc w hotelach, motelach.
    Zero wywiadów w sondach ulicznych, udziału w SMS-owych loteriach, kupnie gazetek, nalepek, itp.

    Nasze poprzednie pokolenie walczyło z bronią w ręku, wykrwawiało się na całym świecie, na gruzach Warszawy, zakatowane w obozach w ZSRR i zamęczone w hitlerowskich katowniach.
    Po to, aby ich następcy mieli wolną Polskę.

    Nas chyba stać chociaż na tyle, aby odpuścić sobie współuczestnictwo medialne w tych chorym cyrku? Czy wola społeczeństwa jest już tak słaba, że liczy się tylko nażarty kałdun i rozrywka, której nie mogę sobie odmówić? W takim razie bye, bye, Wolna Polsko!

    Niech od dziś obowiązuje okupacyjne hasło: “Tylko świnie siedzą w kinie!”.

  8. Il 15.05.2012 13:34

    jaruzelski w 2010 dostawał 11 tys. / miesiąc + służbowa limuzyna + ochrona bor-u.

    jako były (p)rezydent nie chciał dostawać 6 tys / miesiąc.

    http://szybki.fakt.pl/Jaruzelski-dostal-polowe-emerytury-Nowe-fakty,artykuly,61507,1.html

    Najgorsze mendy udają obrońców narodu usługując finansistom ze swojej i z innych nacji.

  9. Il 15.05.2012 13:39

    Czas rozpocząć strajk generalny – każdy robi to co lubi i nie przeszkadza innemu.
    Wypowiedzenie umowy przez pracownika to w wielu przypadkach negatywne referencje dla pracodawcy.
    Brak podatków i innych zbytecznych urzędowych opłat to brak kasy na urzędników.

  10. norbo 15.05.2012 14:04

    @Il: “Brak podatków i innych zbytecznych urzędowych opłat to brak kasy na urzędników.”

    To też brak środków na publiczną infrastrukturę, edukację, służbę zdrowia, etc. A może twierdzisz, że zarabiający najniższą krajową są w stanie sami sobie to wszystko zapewnić?

  11. JarKo 15.05.2012 23:16

    @norbo, @Il ma rację:
    – publiczna infrastruktura? I tak jeździmy po dziurawych drogach. Na co idzie akcyza w paliwie?
    – edukacja? Sądzę, że w podstawowym zakresie więcej nauczysz własne dzieci, niż szkoła. Chcesz obowiązkowo posyłać 5-latka do zerówki? Ja np. sądzę, że miejsce gzuba jest jeszcze przy rodzicach. W każdym razie niech to będzie wola rodziców a nie “ministerstwa edukacji”. Gimnazjum – to stracone 3 lata. A poza tym rodziców kroją na koszty wyposażenia: co roku nowy rodzaj podręcznika.
    – służba zdrowia? Że co, proszę? Z ubezpieczalni to możesz tylko pójść z katarem do rodzinnego. Dziękuję, sam wyleczę. A jak coś więcej, to: własny zestaw szpitalny, koperta dla lekarza, opłata za porządny dyżur przy chorym, opłata za lepsze miejsce na sali, no i oczywiście ekstra kasa za skrócenie rocznej kolejki do specjalisty.

    Gdzie ty tu widzisz jakieś większe państwowe środki?

  12. norbo 16.05.2012 01:48

    Czy jak rozumiem ty nie jeździsz po tych dziurawych drogach, dzieci posyłasz do prywatnych szkół, leczysz się prywatnie….. jaki odsetek polskiego społeczeństwa stanowią osoby, które stać opłacić to wszystko? 5%? 4? 3?……

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.