Trening “obkurcza” plamkę ślepą

Opublikowano: 06.09.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 590

Plamka ślepa to obszar siatkówki niewrażliwy na bodźce świetlne, w którym nerw wzrokowy opuszcza gałkę oczną. Okazuje się, że za pomocą treningu plamkę ślepą można “obkurczyć”. Naukowcy mają nadzieję, że po ulepszeniu protokołu podobny trening sprawdzi się w przypadku związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej.

“Nie spodziewaliśmy się dużego zmniejszenia ślepoty czynnościowej, ponieważ nie ma szans, by w obrębie samej plamki ślepej pojawiły się fotoreceptory. Da się tylko poprawić wrażliwość na jej obrzeżach, a to okazało się wystarczające, by o ok. 10% zmniejszyć ślepotę czynnościową” – opowiada Paul Miller z Uniwersytetu Queensland.

Naukowcy trenowali 10 osób przez 20 kolejnych dni. Miały one określić kierunek przemieszczania się sinusoidalnej fali w okręgu umiejscowionym tuż obok plamki ślepej jednego oka. Wielkość okręgu dostosowywano w taki sposób, by badani udzielali prawidłowej odpowiedzi w circa 70% przypadków.

Okazało się, że pod koniec treningu ludzie lepiej sobie radzili zarówno z określaniem kierunku ruchu, jak i koloru sinusoidy. Wyniki uzyskane w odniesieniu do jednego oka nie ulegały transferowi na plamkę ślepą drugiego oka. Autorzy publikacji z pisma Current Biology uważają, że nie chodzi więc o sam trening, ale o zwiększenie wrażliwości neuronów, których pola recepcyjne częściowo nakładają się lub stykają z plamką ślepą. W ten sposób oko staje się bardziej wyczulone na słabe sygnały, wywodzące się z pierwotnie ślepych rejonów.

Australijczycy podejrzewają, że ich protokół może się sprawdzić przy innych przyczynach ślepoty. Wspominają np. o wspomaganiu za jego pomocą odzyskania wzroku przy wdrażaniu bionicznego oka czy terapii komórkami macierzystymi siatkówki.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: EurekAlert.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.